27 / 05 / 2022

Çin'deki emlak krizi büyüyor!

Çin'deki emlak krizi büyüyor!

Çin inşaat ve gayrimenkul şirketleri, iflas tehdidi oluşturan likidite sıkışıklığını hafifletmeleri amacıyla alacaklılarıyla müzakere etmek zorunda kalırken, Shimao isimli inşaat şirketi bütün inşaat projelerini satışa sundu.Çin inşaat ve gayrimenkul şirketleri, iflas tehdidi oluşturan likidite sıkışıklığını hafifletmeleri amacıyla alacaklılarıyla müzakere etmek zorunda kalırken, Shimao isimli inşaat şirketi bütün inşaat projelerini satışa sundu.

Sözcü Gazetesi'nde yer alan habere göre; Shimao’nun bütün projelerini satışa sunduğu haberine ülke basınında yer verildi.

Çin deki emlak krizi büyüyor!

EVERGRANDE ALACAKLILARIYLA TOPLANDI

Dünyanın en borçlu gayrimenkul geliştirme şirketi olan Evergrande Group 4,5 milyar yuan (157 milyon dolar) değerine sahip borç ve tahvil kuponu ödemelerinde altı ay süreyle ertelemek için alacaklılarıyla bir araya geldi. Toplantının sonuçlarının gelecek saatlerde açıklanması öngörülüyor.

Çin devleti, geçtiğimiz hafta Reuters tarafından verilen habere göre, sektördeki likidite krizini hafifletmek amacıyla yeni bir hamle yaparak, kamu ortaklığındaki gayrimenkul ve inşaat şirketlerinin zor durumdaki özel şirketlere ait varlıkları satın almasını kolay hale getirecek.

Caixin’in hafta sonu yayımlanan haberinde, geçtiğimiz hafta bir kredi borcu sebebiyle temerrüde düşen Shimao Group Holdings’in , hem konut hem de ticari varlıklar dahil olmak üzere bütün gayrimenkul projelerini satışa sunduğu belirtildi. 

Evergrande yatırımcılarından protesto!

Çin'de emlak vergisi erteleniyor mu?