Çin'den 850 milyar dolar değerinde altın ithal etme hazırlığı!

Çin'den 850 milyar dolar değerinde altın ithal etme hazırlığı!Çin'in yerli ve yabancı birçok bankaya yüksek miktarlarda altın ithal etme izni verdiği bilgisi geldi. Bu kapsamda, bir iki aylık süreç içerisinde ülkeye 850 milyar dolar değerinde altın girmesi bekleniyor.


Çin'de bu zamana kadar ülkeye giren altın miktarına Merkez Bankası tarafından kota uygulanıyordu ve bu kota yerel talebe göre şekilleniyordu.  Ancak Çin'in son dönemde bankalara büyük miktarlarda altın girmesine izin verildiği bilgisi geldi.

Reuters'ın kaynaklara dayandırdığı haberinde, Çin'e altın götüren bankalardan birinde çalışan bir kaynak,  yaptığı açıklamada son dönemde gönderilen miktarın 2019'dan bu yana en yüksek miktar olduğunu aktardı.

Çin

Kaynaklar 8.5 milyar dolar değerinde yaklaşık 150 ton altının Nisan veya Mayıs aylarında sevk edilebileceğini aktardı. Çin'in altın ithalatının büyük kısmı ise Avustralya, Güney Afrika ve İsviçre'den karşılanıyor. 

Çin gümrük verileri ise, ülkenin Şubat 2020'den bu yana ayda ortalama 600 milyon dolar veya yaklaşık 10 ton değerinde altın ithal ettiğini gösteriyor. 2019'da ithalatı ayda yaklaşık 3.5 milyar dolar veya kabaca 75 ton olarak gerçekleşmişti.

Çin

Altın yatırımcıları dikkat! Altın dalgalı bir seyir izliyor!

Alanın eli yanıyor! Altın fiyatları ne oldu?