Çinli emlak devi Evergrande krizinde son durum ne?

Çinli emlak devi Evergrande krizinde son durum ne?Evergrande'nin iflasının Çin'deki finansal sistemin işlerliğini bozacağıyla ilgili tedirginlikler devam ediyor. Sunac China ve Kaisa Group tahvil kupon ödemelerini yaptığı için sektör destek buldu. Fakat Evergrande ödemelerinden birini 23 Ekim'de yapmazsa tahvilleri temerrüde düşecek.


Çinli iki büyük gayrimenkul geliştirme şirketinin dolar cinsi tahvillerinin kupon ödemelerini gerçekleştirmesiyle Çin’in gayrimenkul sektörü tahvilleri bir nebze güçlü bir görünüm kaydetti. Sözcü Gazetesi'nde yer alan habere göre; yatırımcılar ağır borç yükü bulunan Çinli Evergrande’nin tahvillerinden birinin bu haftaki muhtemel temerrüdüne odaklanmış durumda.

Çin merkez bankasının geçtiğimiz hafta Cuma ve Pazar gerçekleştirdiği açıklamada, Evergrande’nin borç problemlerinin bankacılık sistemine yayılmasının kontrol edilebilir olduğunu ve Çin ekonomisinin “iyi durumda” olduğunu duyurması tahvil piyasası tarafından sıcak karşılandı.

Çinli emlak devi Evergrande krizinde son durum ne?

Yatırımcılar, 305 milyar dolar borcu olan ve likidite sıkıntısındaki Çin’in en büyük ikinci gayrimenkul şirketi Evergrande’nin iflasının Çin’deki finansal sistemin işlerliğini bozacağından ve problemlerin diğer ülkelere de yayılacağından tedirginler.

Şirket, kupon ödeme süreleri biten ödemelerini ek 30 gün içinde gerçekleştiremezse bu tahvilleri temerrüte düşecek. 

SUNAC CHİNA VE KAİSA GROUP ÖDEMELERİNİ YAPTI

Öte taraftan, Çinli gayrimenkul şirketleri Sunac China ve Kaisa Group tahvil kupon ödemelerini yaptı.

Konuya yakın bir kaynak tarafından alınan bilgiye göre, Sunac China son ödeme tarihi bugün olan 27.14 milyon dolarlık tahvil kupon ödemesini zamanında gerçekleştirdi. 

Çinli emlak devi Evergrande krizinde son durum ne?

Kaisa Group ise dün gerçekleştirdiği açıklamada, ödeme günü 16 Ekim olan 39.4 milyon dolarlık tahvil kupon ödemesini yaptığına ve son ödeme günü 22 Ekim olan 35.85 milyon dolarlık kupon ödemesini Perşembe yapmayı planladığına dikkat çekti. 

Evergrande’nin ek 30 günlük ödeme süresi dolmakta olan yurt dışı tahvil kupon ödemelerinden birini 23 Ekim’e kadar ödemesi gerekli. Aksi halde, şirketin 23 Mart 2022 vadeli tahvili resmi olarak temerrüde düşecek.

Çinli emlak devi Evergrande krizinde son durum ne?

Küçük ölçekli Çinli gayrimenkul şirketlerinden Sinic Holdings’in, 246 milyon dolar tutarındaki tahvili beklendiği gibi dün temerrüde düştü. Şirket bir hafta öncesinde yeterli mali kaynaklarının bulunmadığını ifade ederek piyasaya temerrüt riski konusunda uyarıda bulunmuştu.

Çin'de inşaat sektörü değer kaybetti!

Evergrande Group'un genel merkez binasının satışı iptal!