06 / 07 / 2022

Çinli Evergrande'nin hisseleri atama haberinin ardından yükselişe geçti!

Çinli Evergrande'nin hisseleri atama haberinin ardından yükselişe geçti!

Borç yükü altında olan China Evergrande Group'un hisseleri, şirketin yönetim kuruluna bir devlet şirketi yetkilisini atamasından sonra artışa geçti.Borç yükü altında olan China Evergrande Group'un hisseleri, şirketin yönetim kuruluna bir devlet şirketi yetkilisini atamasından sonra artışa geçti.

Dünya Gazetesi'nde yer alan habere göre; diğer iki gayrimenkul şirketinin ise varlıklarının bir bölümünü devlete ait şirketlere satması büyük bir krizdeki gayrimenkul sektörünün sıkıntılarına devlet müdahalesenin artacağına ilişkin umutların artmasını sağladı.

Evergrande şirketinin varlıklarının, şirketin de olduğu Guangdong eyaleti hükümetinin öncülük ettiği bir yeniden yapılandırma planı dahilinde devlet şirketleri tarafından satın alınması öngörülüyor. Bir devlet şirketi yetkilisinin yönetim kuruluna atanması ise yeniden yapılandırma planında ilerleme olduğuna işaret ediyor olabilir.

Çinli Evergrande nin hisseleri atama haberinin ardından yükselişe geçti!

Evergrande'nin hisseleri, finansal istihbarat kuruluşu REDD'in, eyalet hükümetinin Mart'a kadar Evergrande için bir borç yeniden yapılandırma planı açıklamayı amaçladığına dikkat çeken ve Cuma günü yayımlanan raporundan da destek aldı.

Raporda, eyalet hükümetinin yabancı borç verenlerin bazı fonlarını telafi etme umutlarını artırmak amacıyla şirketin offshore varlıklarını ayırmayı ve dış borçlarını ödemek amacıyla satışa sunmayı planladığı iafe edildi.

Evergrande, geççtiğimiz senenin sonlarında ödenemeyen borçlarından sonra temerrüde düştükleri kabul edilen yaklaşık 20 milyar dolarlık uluslararası tahvil de dahil olmak üzere 300 milyar dolardan fazla borç ile dünyanın en büyük borcu bulunan gayrimenkul geliştirme şirketi.

Evergrande kira tasarrufu için ofisinden taşınma kararı aldı!