Çinli gayrimenkul şirketi Kaisa Group'un Hong Kong Borsası'ndaki işlemleri durdu!

Çinli gayrimenkul şirketi Kaisa Group'un Hong Kong Borsası'ndaki işlemleri durdu!


Çin'in borç krizindeki gayrimenkul şirketi Kaisa Group, vadesi gelen 400 milyon dolar tutarındaki borç tahvilinin faiz ödemesini gerçekleştirememesinden sonra Hong Kong Borsası'ndaki işlemlerinin durdurulmasını talep etti. 


Çin'in borç krizindeki gayrimenkul şirketi Kaisa Group, Hong Kong Borsası'ndaki işlemlerin durdurulmasını talep etti. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; talep üzerine Gruba ait hisselerin işlemleri donduruldu, söz konusu önlemin alınma sebebiyle ilgili ise herhangi bir açıklama yapılmadı. 

Hong Kong Borsası, geçtiğimiz ay, bir varlık yönetim ürününün ödemesini gerçekleştiremediği nedeniyle şirketin hisse işlemlerini 3 haftaya yakın durdurmuştu.

Şirket, geçen ayın sonunda borçlulara tahvillerin vadesini bir sene uzatan bir takas anlaşması önermiş fakat öneri kabul edilmemişti. 

Çinli gayrimenkul şirketi Kaisa Group

Bazı kreditörler, yeni çözüm önerileri için şirkete zaman tanımak üzere önceki gün hak taleplerinin ertelenmesiyle ilgili mektup yollamıştı. Anlaşmılamaması durumunda şirket, borçları için temerrüde düşecek.

Çin'de gayrimenkul şirketleri arasında en fazla satış gerçekleştiren 27'nci şirket olan Kaisa, en fazla dolara endeksli tahvil çıkaran 3'üncü şirket durumunda.

Evergrande da borcunu ödeyemedi

Bu arada, ülkenin en fazla yurt dışı borç tahvili çıkaran gayrimenkul şirketi Evergrande'a yurt dışı borç tahvillerinin 82,5 milyon dolar tutarındaki faiz ödemesi için verilen 30 günlük "hoşgörü" süresi de önceki gün sona erdi. Şirketin borç faizleri için tahvil sahiplerine ödeme gerçekleştirdiğine ilişkin henüz bilgi alınamadı.

Çinli gayrimenkul şirketi Kaisa Group

Şirket, dün gerçekleştirdiği açıklamada, 300 milyar dolara ulaşan tahvil ve özel borçlarını tamamen yeniden yapılandıracağını açıklamıştı. 

Guangdong eyalet yönetimi ile Evergrande arasında varılan anlaşmayla yapılandırmayı yönetmek amacıyla şirkete risk yönetimi heyeti atanması kararı verildi. 

Hem Kaisa hem de Evergrande içi temerrüde düşme riski devam ediyor. Şirketlerin batmasının Çin'de bütün gayrimenkul sektörünü ve ekonominin genelini etkileyebileceğ tedirginliği yaşanıyor.

Evergrande tahvil kupon ödemelerini gerçekleştiremedi!