Çukurova Havalimanı'nın yapımı meclis gündeminde!

Çukurova Havalimanı'nın yapımı meclis gündeminde!


Çukurova Havalimanı'nın yapımı meclis gündemine taşındı. CHP'li Başarır, konuyla ilgili soru önergesi hazırladı...


CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Çukurova Havalimanı'nın yapımına ilişkin soru önergesi hazırladı. Başarır, sorusunun Ulaştırma Ve Altyapı Adil Karaismailoğlu tarafından yanıtlandırılmasını istedi.

CHP'li Başarır, ''2013 yılında temeli atılan ve yapımı bir türlü gerçekleştirilmeyen, dönemin ilgili bakanları ve hükümet yetkilileri tarafından sadece seçim yatırımı olarak açılış sadece seçim yatırımı olarak açılış tarihleri verilen Çukurova Havalimanı için bu kez de yeni Bakan Adil Karaosmanoğlu tarafından 2 yıl içerisinde açılacağı bilgisi verilmiştir.  Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu, Çukurova Bölgesel Havalimanı için birinci etapta 8 milyon yolcuya hizmet edecek havalimanı terminali projelerini tamamladıklarını ve devamında da 12 milyon yolcuya hizmet edebilecek kapasitede bir havalimanı projelendirdiklerini belirtmiştir. 

Çukurova Havalimanı için en son geçtiğimiz Mart ayında ihaleye çıkılmış, Nisan ayında ise Bakan Karaismailoğlu tarafından Devlet Hava Meydanları İşletmesi'nin de tavsiyesiyle ihale iptal edilmiştir. Kütahya- Afyonkarahisar arasına yapılan Zafer Havalimanı'nı için yüklenici firmaya garanti yolcu sayısı verilmiş ancak garanti yolcu sayısının yüzde 4'ü havalimanını kullanmış ve devletin kasasından yüklenici firmaya 5 yıllık süre için 26.6 milyon Euro ödeme yapılmıştır'' diye konuştu. 

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır'ın soruları:
1- Siz de diğer bakanların ve hükümet yetkililerinin yaptığı gibi halkın gönlünü  almak adına Çukurova Havalimanı'nın yapimi için sadece tarih vermekle mi yetineceksiniz? Yoksa söz verdiğiniz tarih içerisinde havalimanını hizmete  açacak mısınız?

2- Zafer Havalimanı'nın durumu ortadayken yine de yeni ihaleyi garanti yolcu  kapsamında mi yapılacaktır? Çukurova Havalimanı'nın yapımı başka şartlarda mümkün değil midir? Mümkünse bu şartlar nelerdir?

3- Çukurova havalimanı için geçtiğimiz Mart ayı içerisinde yapılan ihalenin iptal  edilmesindeki gerekçeler nelerdir? Bu ihalenin iptal edilmesinin altında Limak Kalyon-Cengiz İnşaat'ın oluşturduğu ortak girişim grubu tarafından kazanılamaması mı yatmaktadır?