Çukurova Balkon

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Faizi indirdik ne oldu battık mı, bittik mi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Faizi indirdik ne oldu battık mı, bittik mi? Cumhurbaşkanı Erdoğan: Faizi indirdik ne oldu battık mı, bittik mi?

Merkez Bankası’nın yüklü faiz indiriminin ekonomiyi tepetaklak edeceğini ileri sürenlere göndermede bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ne oldu, battık mı, bittik mi? Piyasalar gayet normal karşıladı” diye konuştu...


Kartal’ın hemen teslim en cazip sitesinde! 364.000 TL’ye ev sahibi olun!


Merkez Bankası'nın deçtiğimiz gün gerçekleştirdiği 4.25 puanlık faiz indirimi ile ilgili çarpıcı değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, sermaye piyasalarından enflasyona, savunma sanayisinden kur saldırısına kadar ekonomi ile ilgili önemli tespitlerde bulundu. Sabah'tan Hasan Ay'ın haberine göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkez Bankası'nın faiz indirim kararını hayati bir dönüm noktası olarak gördüğünü belirterek, "Bununla birlikte enflasyonun da süratle düşmeye başladığını göreceğiz" diye konuştu.

KADEMELİ İNDİRİM SÜRMELİ

Uzun zamandır, yüzde 24 oranındaki faizlerin Türkiye için oldukça yüksek olduğunu savunduğunu anımsatan Erdoğan, "Bundan ne kadar rahatsız olduğumu uzun yıllardır hep söyledim. Ama bunu maalesef o dönemlerin Merkez Bankası başkanlarına ulaştıramadık. Ne dediysek, hep böyle oyalama taktikleriyle gittiler. Her dile getirdiğimizde birileri çıkıyordu, faiz oranlarında dramatik düşüşlerinin ekonomiyi tepetaklak edeceğini öne sürüyordu. Merkez Bankası faizlerde 4.25 puanlık bir düşüşe gitti. Peki ne oldu, battık mı, bittik mi? Her şey yerle yeksan oldu mu? Hayır. Piyasalar bu durumu gayet normal karşıladı. Zira, olması gereken zaten buydu. Bu bile yeterli değil. Yıl sonuna kadar bunun kademeli şekilde devamı gerekir. Tekrar söylüyorum, faiz düştükçe enflasyon düşer, faiz çıktıkça enflasyon da çıkar. Diğerleri yan unsurlardır. Yüksek faiz oranları Türkiye ekonomisinin önündeki en büyük engeldir" diye konuştu.

SEN ANLAMAZSIN BAY KEMAL

Kemal Kılıçdaroğlu'nun, "Havaalanı yaptıkları için övünüyorlar, kaça yaptıklarını bilmiyorum, şehir hastanelerini kaça yaptınız bilmiyorum' sözlerini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sen o işlerden pek anlamazsın, sen yalana devam et. Bunları benim halkım biliyor Bay Kemal, sana yine anlatayım, yap-işlet-devret mekanizması diye bir mekanizma var, bunu kafana koy, öğren bunu" dedi.

Dünyanın bu sistemi bugün Türkiye'den öğrendiğini ifade eden Erdoğan, "Senin bunu bizden öğrenme niyetin yok ama biz icraatımızla ortadayız. Bunu, iş bilen adamların varsa onlara sor, sana anlatsınlar" şeklinde konuştu.

Başkan Erdoğan,  Ankara  Polatlı'daki TİGEM 69. Geleneksel Hasat Bayramı'ndaki konuşmasında da faiz indirimi ile ilgili şu ifadeleri kullandı; "Yüzde 24'ten 19.75'e düştü. Daha düşecek. Yıl sonuna kadar daha çok düşecek. Benim çiftçim, yatırımcım, girişimcim bu faiz belası altında ezilmeyecek. Yatırım, istihdam, üretim, rekabet gücü artacak, böylece Türkiye büyümeye devam edecek."

Merkez Bankası'ndan faiz indirimi!