09 / 08 / 2022

Danimarka'dan 3. havaalanı açıklaması!

Danimarka'dan 3. havaalanı açıklaması!

Danimarka Maliye Bakanı Kristian Jensen, İstanbul'da inşaatı süren üçüncü havalimanının kapasitesinin THY tarafından dahi doldurulabileceğini belirtti. 

Yeni Şafak'ta yer alan habere göre, Kopenhag Havalimanı’nın genişletilmesiyle ilgili basın turuna katılan Danimarka Maliye Bakanı Kristian Jensen, yapımı devam eden ve dünyanın en büyük havalimanlarından biri olması hedeflenen İstanbul'un 3. havalimanının kapasitesinin Türk Hava Yolları (THY) tarafından dahi doldurulabileceğini açıkladı.


İstanbul’a yapılmakta olan üçüncü havalimanıyla ilgili görüşleri sorulan Danimarka Maliye Bakanı Kristian Jensen, üçüncü havalimanının kapasitesinin doldurulmasında sorun yaşanmayacağını düşündüğünü belirtti. Jensen, son yıllarda daha da büyüyen Türk Hava Yollarının (THY) kapasitesinin bile, üçüncü havalimanının kapasitesini doldurmakta yeterli olacağını öngördüğünü belirtti. Maliye Bakanı Jensen, İstanbul Atatürk Havalimanı'nın da önemli bir merkez olduğunu da açıklamasına ekledi.

 

Kopenhag Havalimanı Basın Bürosu'ndan Sara Westphal Emborg ise İstanbul’a yapılan üçüncü havalimanının danışmanları arasında Kopenhag Havalimanı'nın uluslararası danışmanlık firması Copenhagen Airport İnternational'ın (CAI) da olduğunu belirtti. Yakın bir zamanda İstanbul'a geleceği açıklanan Danimarkalı yetkililerin, üçüncü havalimanını inşa eden IDA konsorsiyumuna strateji geliştirme, organizasyon ve işletmecilikle ilgili danışmanlık hizmeti verdiği belirtildi.

 

İskandinavya’nın dünyaya açılan kapısı rolünü gören ve İskandinavya’nın en çok yolcu ağırlayan havalimanı konumundaki Kopenhag Havalimanı, yapımına yeni başlanan E Terminali ile yılda 40 milyon yolcuyu ağırlamayı planlıyor.