28 / 05 / 2022

Dar mükelleflerin kira gelir vergisi ödemeleri 2016!

Dar mükelleflerin kira gelir vergisi ödemeleri 2016!

Türkiye’de yerleşmiş olmayan gerçek kişiler elde ettikleri kira geliri için dar mükellef olarak vergi ödemek ile mükellef oluyor. Peki, dar mükellefler nasıl vergi öder? İşte dar mükelleflerin kira gelir vergisi ödemeleri 2016..Dar mükelleflerin kira gelir vergisi ödemeleri 2016!

Kira gelir vergisi, gayrimenkul kiralamalarından elde edilen gelirler için ödeniyor. Vergi ödemeleri kiranın elde edildiği tarihi takip eden yılda yapılıyor.


Kira gelir vergisi için beyannamelerin 25 Mart'a kadar verilmesi ve ödemelerin Mart ve Temmuz ayları olmak üzere iki taksitte yapılması gerekiyor.


Türkiye’de yerleşmiş olmayan gerçek kişiler de elde ettikleri kira geliri için dar mükellef olarak vergi ödemek ile mükellef oluyor. Dar mükelleflerin kira gelir vergisi ödeme işlemleri şu şekilde:


Dar mükelleflerin kira gelir vergisi ödemeleri:

Beyanname üzerinden hesaplanan gelir vergisi MART ve TEMMUZ aylarında olmak üzere iki eşit taksitte ödenir. Hesaplanan vergi,

- Mükellefin bağlı bulunduğu vergi dairesine,

- Bağlı olunan vergi dairesindeki hesabın bildirilmesi şartıyla diğer vergi dairelerine,

- Tahsile yetkili banka şubelerine ödenebilir.


Ödeyeceğiniz gelir vergisini www.gib.gov.tr adresindeki “Hesaplamalar” bölümünden yararlanarak öğrenebilirsiniz.


(www.gib.gov.tr - Ana Sayfa - İnternet Vergi Dairesi - Şifresiz İşlemler -

Genel Sorgulama ve Hesaplama İşlemleri (Hesaplamalar) - GMSİ Hesaplama)Dar mükellefler için kira geliri rehberi 2016!Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com