DASK azami teminat limiti!

DASK azami teminat limiti!

DASK poliçesi bulunmayan yapılar, kiraya verilemediği gibi satılamıyor. DASK poliçesi yıllık olarak düzenleniyor. Peki, DASK azami teminat limiti ne kadardır? İşte zorunlu DASK poliçesi...


DASK azami teminat limiti!

Zorunlu Deprem Sigortası ile depremin ve deprem sonucu meydana gelen yangın, infilak, tsunami ve yer kaymasının doğrudan neden olacağı maddi zararları, poliçenizde belirtilmiş limitler dahilinde nakit olarak karşılayan sigorta DASK olarak nitelendiriliyor.


DASK poliçesi yıllık olarak düzenleniyor. DASK poliçesi bulunmayan yapılar, kiraya verilemediği gibi satılamıyor da. Tasarruf işlemlerinin yapılabilmesi için DASK zorunlu olarak aranıyor.


DASK azami teminat limiti 2014..

DASK, Zorunlu Deprem Sigortası ile olası bir deprem felaketinden sonra, sigorta sahiplerinin hayatlarına kaldığı yerden yeniden güvenle devam edebilmelerini amaçlar.


“Deprem geçecek, hayat devam edecek…” diyen DASK her yıl inşaat maliyetlerindeki artışa göre belirlediği azami bir tutarda teminat sağlar. DASK tarafından verilen azami teminat tutarı, 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren bütün yapı tiplerinde 150 Bin TL’dir.


Azami teminat tutarı tespit edilirken, yıkılan meskenin yeniden inşa edilmesinin maliyeti (arsa değeri hariç) dikkate alınır. Sigortalının teminat tutarı (sigorta bedeli) -azami teminat tutarını geçmemesi koşuluyla- meskenlerinin büyüklüğüne ve yapı tarzına göre belirlenir.


Eğer meskenin değeri DASK tarafından verilen azami teminat tutarını aşıyorsa, sigortalı isteğe bağlı olarak, aşan kısım için sigorta şirketlerinden ek teminat alabilir. Bunun için özel sigorta şirketlerinden konut sigortanızın olması gereklidir.


DASK yenileme zorunlu mu?Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com