DASK yüzde 100 sigortalılık için seferberlik başlatıyor!

DASK yüzde 100 sigortalılık için seferberlik başlatıyor!

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), tüm konut sahiplerinin Zorunlu Deprem Sigortası yaptırmasını teşvik etmek amacıyla “DASK Yaptıran Kazanıyor” kampanyasını başlatıyor.


Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), tüm konut sahiplerinin Zorunlu Deprem Sigortası yaptırmasını teşvik etmek için “DASK Yaptıran Kazanıyor” kampanyasını başlatıyor.

DASK tarafından yapılan açıklamaya göre, DASK'ın, Türkiye’deki konutların tamamını Zorunlu Deprem Sigortası ile güvence altına almak amacıyla başlattığı yeni kampanya 1 Ocak 2021 tarihi itibarıyla geçerli olacak.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, yüzde 100 sigortalılık hedefine yönelik bir seferberlik şeklinde tanımlanan kampanya kapsamında konut sahiplerine önemli fırsatlar da sunuluyor. DASK, Zorunlu Deprem Sigortası teminatlarını enflasyon oranında artırırken, buna bağlı oluşan prim tutarı farkını konut sahiplerinden almıyor.

DASK yüzde 100 sigortalılık için seferberlik başlatıyor!

“DASK Yaptıran Kazanıyor” sloganlı kampanya dahilinde 19 Ocak 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 2021 yılına ait Zorunlu Deprem Sigortası Tarife Tebliği’ne göre hesaplanacak prim tutarlarından doğacak farkı ev sahiplerine de yansıtmıyor. Kampanyadan hem ilk defa Zorunlu Deprem Sigortası yaptıranlar hem de poliçesini yenileyenler faydalanabiliyor.

- “Kampanya, deprem güvenceli bir Türkiye için çok önemli bir fırsat"

Yapılan açıklamada görüşleri yer alan DASK Koordinatörü Erdal Turgut, “DASK Yaptıran Kazanıyor” kampanyasını salgın koşulları altında hiç kimsenin deprem güvencesinden mahrum kalmaması için başlattıklarını dile getirerek, şöyle konuştu:

“Kovid-19 pandemisi tüm dünyada 2020’ye damgasını vuran gelişmeydi ve önümüzdeki yıl da bu konu gündemimizde olmaya devam edecek gözüküyor. Salgınla mücadele ederken üzerine maalesef İzmir’de yıkıcı bir deprem de yaşadık. Depremde hasar gören Zorunlu Deprem Sigortalı evlerin sahipleri DASK’tan aldıkları tazminatla hem depremin yaralarını sarabildiler hem de pandemi koşullarında güvenle başlarını sokabilecekleri yeni bir yuvaya ulaşma şansları oldu.  İzmir  deneyimi bize, bu dönemde DASK’ın deprem kadar, pandemiye karşı da önemli bir tedbir olduğunu gösterdi. Bu nedenle tüm ev sahibi vatandaşlarımızın yararlanabileceği ‘DASK Yaptıran Kazanıyor’ kampanyasını başlattık. Kampanyanın, deprem güvenceli bir Türkiye için çok önemli bir fırsat olduğunu düşünüyoruz.”

- "En yüksek teminat bedeli 268 bin TL'ye yükseldi"

Turgut, depremde hasar gören Zorunlu Deprem Sigortalı evler için ödenecek en yüksek teminat bedelinin 268 bin TL’ye yükseldiğini dile getirerek, “ DASK, Zorunlu Deprem Sigortası ile evlerin yeniden inşa bedelini teminat altına alıyor. Yeniden inşa bedelleri de her yıl enflasyon oranında güncelleniyor. Özetle DASK’ın sigortalılara verdiği teminat, ekonomik şartlara göre korumaya alınarak artırılıyor. Buna bağlı olarak primlerde de artış oluyor. DASK olarak 2021’de teminatı artırma ancak prim farkını sigortalılarımıza yansıtmama kararı aldık.” şeklinde konuştu.

Kampanya kapsamında İstanbul’da ve İzmir’de 100 metrekare betonarme bir evin yıllık 268 TL’ye Zorunlu Deprem Sigortası ile güvence altına alınabileceğine değinen Turgut, “100 metrekare betonarme bir ev, Edirne,  Ankara  ve Gaziantep’te yıllık 90 TL’ye, Ardahan’da yıllık 129 TL’ye, Ağrı, Artvin, Giresun, Kayseri, Niğde, Rize’de 59 TL, Aksaray, Yozgat, Nevşehir, Kırşehir’de 38 TL’ye, Antalya’da 129 TL’ye ve Bursa’da 173 TL’ye Zorunlu Deprem Sigortası güvencesine sahip olacak. Kampanya kapsamında Türkiye genelinde yıllık prim ortalaması ise 163 TL olarak hesaplanıyor.” şeklinde konuştu.

- "Yüzde 100 sigortalılık oranına ulaşmayı hedefliyoruz”

Turgut, depremin ardından Zorunlu Deprem Sigortası’na ilgide artış olduğunu dile getirerek, depremden sonraki ilk hafta Ege bölgesinde günlük poliçe üretiminin yüzde 100’lerin üzerine çıktığını, şu anda da deprem öncesine göre günlük yüzde 5 daha fazla olarak sürdüğünü belirtti.

İzmir’deki Zorunlu Deprem Sigortalı konut sayısının 635 binden 689 binlere yükseldiğini dile getiren Turgut, "Türkiye genelindeki günlük poliçe üretimi artışı ise yüzde 5 düzeyinde devam ediyor. ‘DASK Yaptıran Kazanıyor’ kampanyasıyla da bu farkındalığı sürdürerek sigortalılık oranlarını artırmayı ve yüzde 100 sigortalılık oranına ulaşmayı hedefliyoruz.” dedi.

DASK yüzde 100 sigortalılık için seferberlik başlatıyor!

- İzmir'de 2 ayda tazminatların yüzde 94’ü ödendi

Turgut, DASK’ın İzmir depreminde evleri hasar gören Zorunlu Deprem Sigortalı konut sahiplerine hasar tazminatlarını 72 saat sonra ödemeye başladığını belirterek, şöyle konuştu:

“Bugüne kadar İzmir ve depremden etkilenen toplam 16 ilden yaklaşık 25 bin hasar başvurusu aldık. 24 bin hasar dosyasının incelemesini tamamladık ve sigortalılarımıza bugüne kadar toplam 234 milyon TL ödeme yaptık. İki ay içinde evi hasar gören sigortalıların yüzde 94’ü, yani büyük bir çoğunluğu hasar tazminatlarını alarak kendilerine yeni bir hayat kurdular. DASK’ın anında deprem bölgesine giderek iki farklı noktada DASK İletişim Merkezi kurması ve sigortalılara sahada destek vermesi sürecin hızlı yönetiminde çok etkili oldu. En güzel ödül de sigortalılardan aldığımız teşekkür mesajları, telefonları oldu. Sigortalılarımızın herkese örnek olacak hikayelerine tanık olabileceğiniz bir dizi filmin de hazırlığı içindeyiz. Çok yayında izleyebileceksiniz.”

Bu arada, İzmir depreminden sonra ödenen hasar tazminatlarıyla beraber DASK’ın kuruluşundan bu yana yaptığı toplam ödeme tutarı 700 milyon TL’ye ulaştı. DASK’ın hasar ödeme gücü ise geçen yılın kasım ayı itibarıyla 40 milyar TL’ye çıktı.

 

Ev sahipleri ve kiracılara müjde!