DASK`ta hedef, 3,4 milyon poliçe

DASK`ta hedef, 3,4 milyon poliçe

Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakcı, Zorunlu Deprem Sigortası uygulamasıyla poliçesi sayısının 2 milyon 678 bin adede ulaştığına dikkat çekerken, Türkiye'de, toplam Doğal Afet Sigortasına ilişkin poliçe sayısını, bu yıl sonunda 3,4 milyona yükseltmeyi hedeflDoğal Afet Sigortaları Kurumu'nun (DASK) çalışmaları konusunda, Hazine Müsteşarlığı'nda bir bilgilendirme konferansı düzenlendi.  Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakcı, burada yaptığı konuşmada, Türk halkının Zorunlu Deprem Sigortası hakkında bilinçlendirilmesini ve tüm konutların teminat altına alınmasını hedeflediklerini söyledi. 
DASK'ı, "kamu ve özel sektörün güzel bir işbirliği" olarak tanımlayan Çanakcı, "ülkemizde, Zorunlu Deprem Sigortası uygulaması öncesinde, 500 bin adet civarında olan konutlara yönelik deprem sigortası poliçesi sayısı, Zorunlu Deprem Sigortası uygulaması sayesinde Şubat 2008 itibarıyla 2 milyon 678 bin adede ulaşmıştır" şeklinde konuştu. 
Sigortalılık oranında henüz istedikleri düzeye erişemediklerini belirten Çanakcı, İstanbul'un yanı sıra Anadolu'da da hayata geçirilecek olan yeni projelerle, Zorunlu Deprem Sigortasının oranlarının yükseleceğini ve 2008 yılında poliçe sayısının 3,4 milyon olacağının tahmin edildiğini kaydetti. 
DASK'ın bugüne kadar, 192 depremde, yüzde 97'si kısmi hasarlar olmak üzere, yaklaşık 10 bin sigortalıya 18,8 milyon YTL hasar ödemesinde bulunduğunu belirten Çanakcı, bu tazminatların, ortalama 15 gün gibi kısa sürelerde ödendiğini de vurguladı. 
Çanakcı, 2002 yılında faaliyete geçen DASK'ın, başarı ödüllerinin bulunduğunu ve Dünya Bankası tarafından birçok ülkeye örnek gösterildiğini de kaydetti. 

Sigortacılık sektörü

Türkiye'deki sigortacılık sektörüne de genel olarak değinen Çanakcı, sigortacılık sektörünün, çok hızlı ve sürekli büyüme potansiyeline sahip olduğunu belirterek, sigortacılık sektöründeki toplam prim üretiminin 12 milyar YTL'ye ulaştığını kaydetti. 
Çanakcı, Türkiye'de, sigortacılık sektörünün toplam Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'nın yüzde 1,7'sini biraz geçtiğini belirterek, Avrupa Birliği'nde bu oranın ise yüzde 8,4 olduğunu, bu nedenle, hızlı büyüyen Türkiye'de sigortacılık sektörünün büyük potansiyelinin bulunduğunu bildirdi. 
Bireysel emeklilik sisteminin de, 2003 yılından bu yana düzenli bir büyüme içinde olduğunun altını çizen Çanakcı, 1,5 milyon kişilik katılımın bulunduğu sistemin fon büyüklüğünün 4,7 milyar YTL'ye ulaştığını, ayrıca önemli bir istihdam kaynağı haline geldiğini ifade etti. 
Sigortacılık sektöründe, Sigortacılık Kanunu ile yasal altyapıyı oluşturduklarını belirten Çanakcı, 50'ye yakın ikincil düzenlemenin yarısından fazlasını da tamamlamış durumda olduklarını kaydetti. 

DASK Başkanı Serdar

DASK Yönetim Kurulu Başkanı İdris Serdar, hedeflerinin 5 yılda yüzde 130 büyüyerek 5 milyon adet zorunlu deprem sigortası poliçesine ulaşmak olduğunu söyledi. 
Serdar, DASK ve Zorunlu Deprem Sigortası hakkında bilgi verdi. DASK'ın bir sigorta havuzu, kamu ve özel sektör işbirliğinin somut örneği ve kar amacı gütmeyen bir kurum olduğunu, ayrıca Zorunlu Deprem Sigortasını sunduğunu anlatan Serdar, sistemin deprem sonucunda oluşan hasarı tam olarak ve hızlı bir şekilde ödediğini ifade etti. 
DASK'ın amacının, kapsamdaki bütün konutları ödenebilir bir prim karşılığında depreme karşı sigorta güvencesi altına almak ve yurt içinde risk paylaşımını sağlamak olduğunu belirten Serdar şunları kaydetti:  "DASK'ın olası bir deprem durumunda muhtemel yükümlülükleriyle ilgili olarak yeterli kaynağı vardır. Bu konuda tereddüte yer vermiyoruz. Nakit olarak 700 milyon YTL fonumuz var. DASK ayrıca kendi riskini de dışarıya plase ederek kendini sigortalıyor. 2008 yılı için toplam ödeme gücü ise 2,4 milyar Amerikan Dolarıdır." 
Serdar, Zorunlu Deprem Sigortası'nın da devletin bütçe imkanlarıyla ilişkili olmaksızın maddi kayıpları derhal telafi eden somut bir güvence olduğunu söyledi. Söz konusu sigortanın deprem hasarlarının karşılanması için amaçlanan uzun vadeli kaynak birikimine katkı sağlayan ve büyük depremler sonrası gündeme gelen muhtemel ek vergileri önleyen bir sigorta olduğunu bildirdi.   
"Hedefimiz 5 yılda yüzde 130 büyüyerek 5 milyon adet zorunlu deprem sigortası poliçesine ulaşmak" diyen Serdar, mevcut durumda toplam poliçe adedinin 2.7 milyon, toplam primin 242 milyon YTL, ortalama teminatın 48 bin YTL, ödenen hasar dosya adedinin 9 bin 897 adet ve ödenen hasar tutarının ise 18.8 milyon YTL olduğunu bildirdi. 
Kurum İdarecisi Eureko Sigorta'nın Genel Müdürü Okan Utkueri de, sistemin çok küçük primler karşılığında deprem gibi çok büyük bir riskin pas edileceği çok başarılı bir sistem olduğunu anlatan Utkueri, "Amacımız, sistemin Türkiye'deki 12-13 milyon konut sahibinin tümüne ulaşmasını sağlamak" dedi. 

Kaynak : Hurriyetemlak.com