Denizli PAÜ FTR Hastanesi'nin açılmamasına turizmcilerden tepki!

Denizli PAÜ FTR Hastanesi'nin açılmamasına turizmcilerden tepki! Denizli PAÜ FTR Hastanesi'nin açılmamasına turizmcilerden tepki!

Denizli’yi termal turizmde sağlık merkezi üssü haline getirecek olan ve yapımı süren PAÜ Karahayıt Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesinin açılış süresinin uzamasına Denizlili turizmcilerden tepki geldi. Şifalı sularıyla ünlü noktada 2011'de yapım süreci ayrılan ödenekle başlatılan hastanenin 9 yıldır verilen sözlere rağmen hala hizmete alınmamış olmasını sosyal medya hesabından eleştiren DENTUROD Başkanı Gazi Murat Şen, Denizli’nin turizmde kaybettiğine dikkat çekerek PAÜ’lü yöneticiler dahil yetkilileri göreve çağırdı.

Denizli Aktüel'de yer alan habere göre; Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (DENTUROD) Başkanı Gazi Murat Şen, tarih olarak verilen sözlere rağmen halen yapımı devam eden hem sağlık turizminde yetkinlik hem de Denizli’nin kazanımları açısından önemli bir kayıp yaşatan Pamukkale Üniversitesi Karahayıt Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesinin açılış sürecinin uzamasına ilişkin, sosyal medya üzerinden şöyle konuştu:

“Kentimizin asırlardır taşıdığı, sağlık kenti olma özelliğini günümüzde yeniden canlandıracağına inandığımız, Karahayıt bölgesinin kentsel dönüşümünü ve sağlık turizm kenti olmasına katkı sağlayacak olan Pamukkale Üniversitesi Karahayıt Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi, neden bir türlü açılışı ilan edilen tarihlerde bitirilmiyor. 2011 yılında bütçeden ilk ödeneği gelen, 2017 yılı Ağustos ayında inşaatına başlanan ve son olarak, Pamukkale Ünivesitesi rektörü tarafından 17 Haziran 2019 da yapılan basın açıklamasında 10 ay sonra 2020 Nisan ayında turizm bölgesi Karahayıt’ta Sağlık turizminin hizmete gireceği planlandığı açıklanan PAÜ Fizik Tedavi Rehabilitasyon Hastanesi inşaatı hala devam etmektedir. Pamukkale travertenleri, Hierapolis antik kenti, Antik havuzun günümüzdeki varlığını ne kadar çok önemsiyorsak, ne kadar çok yaşatmak istiyorsak, hastanenin varlığını ve kentimize katacaklarını da o kadar çok önemsiyoruz. Ancak bu konuda sürekli hayal kırıklığı yaşıyoruz. Hastane inşaatının bitmesi ve faaliyete alınması sürekli erteleniyor, en iyi şartlarda, ödenek olduğu takdirde tam teşekküllü olarak açılmasına bir yıla yakın süre olduğuna inandığımız, fizik tedavi rehabilitasyon hastanesi açılışının ertelenmesi sağlık turizm kenti olma hayallerimize sürekli olarak zaman kaybettiriyor. Pandemi döneminde de gördük ki, ülkemizin kaynakları 45 günde 1000 yataklı, tam teşekküllü bir salgın hastanesini faaliyete alabilecek kadar güçlüdür. Karahayıt FTR hastanesinin bu kadar zamandır faaliyete geçememesi sadece ekonomik kısıt koşullar nedeniyle değil, olsa olsa sorumluların yeteri kadar azimli, istekli ve kararlı olmamalarından kaynaklanmaktadır. Tarihi ve kültürümüzü koruma anlamında oluşan kamuyu ve örgütlenme bilincinin, hastane konusunda da gelişmesini, kent olarak daha gür bir ses çıkarılması gerekliliğine inanıyoruz. Denizli’nin ideallerini gerçekleştirmesi için gerekli olan mali yeteneği, teknik yeteneği, örgütlenme yeteneği ve kültürel birikimi vardır, tamdır. Hastane konusunda ise kanuni ve bürokratik imkanların varlığı için Sayın Rektörün, Sayın Milletvekillerinin daha fazla kararlılığı şehrimiz için elzemdir.”

Balıkesir Devlet Hastanesi ek bina inşaatı bir an önce başlamalı!

Kocaeli Şehir Hastanesi'nin akıbetiyle ilgili soru önergesi verildi!