Dijital şehirler geliyor!

Dijital şehirler geliyor! Dijital şehirler geliyor!

Bu yıl ‘Geleceği Etkilemek’ temasıyla Fransa’nın Cannes kentinde 30’uncu kez gerçekleştirilen MIPIM fuarına 26 bin gayrimenkul profesyoneli katıldı. Açılışa katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, fuarda 1 milyon kartvizitin el değiştirdiğini söyledi.


DÜNYANIN en büyük gayrimenkul fuarı MIPIM, bu yıl 12 -15 Mart tarihleri arasında Fransa’nın Cannes kentinde 30’uncu kez gerçekleştirildi. Katılımcı ülke sayısının 100’e çıktığı MIPIM 2019’u 26 bini aşkın gayrimenkul profesyoneli ziyaret etti. Fuarın düzenlendiği alan bu yıl 20 bin metrekareden 21 bin 500 metrekareye yükseldi. Alkaş’ın Türkiye temsilciliğini yürüttüğü MIPIM 2019’da proje finansmanı alanında 5 bin, geliştirici alanında 4 bin 800, mimarlık alanında 2 bin, mülk sahibi alanında bin 600, hizmet sağlayıcı alanında 4 bin, portföy yönetimi ve ikincil piyasalar alanında ise 5 bin 400 kuruluş yerini aldı.

TÜRKİYE OTURUMU

Para'da yer alan habere göre; Fuarda üst üste iki yıl ‘Onur Ülkesi’ olan tek ülke olan Türkiye, bu yıl da MIPIM’e güçlü bir katılım gösterdi. Açılışına Çevre ve Şehircilik Bakam Murat Kurum’un katıldığı MIPIM’de İstanbul Ticaret Odası (İTO) 685 metrekarelik İstanbul Çadırı ile yer aldı. İstanbul Çadırı’nda Emlak Konut ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul İmar İnşaat A.Ş.’nin projelerinin yanı sıra Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) ve Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) bünyesinde yer alan yatırımcı kuruluşlarla mimarlık, değerleme, hukuk konularında Türkiye’nin önde gelen firmaları bulundu. Fuarda ayrıca, Türkiye’ye özel bir oturum da düzenlendi.

AKILLI ŞEHİRLER ÖN PLANDA

Çevre ve şehircilik Bakam Murat Kurum, MIPIM’e 100’ün üzerinde ülke, yaklaşık 4 bin yatırımcı ve 500’ün üzerinde de yerel yönetimin katıldığım belirterek “Üç günlük fuar ziyaretleri çerçevesinde 1 milyon kartvizit el değiştiriyor. Bu birliktelik hem sektörümüz hem de sektörümüzün geleceği adına çok önemli” dedi. Gayrimenkul sektörünün önemini hiçbir zaman yitirmeyeceğini ve önümüzdeki dönemde akıllı şehir uygulamalarının öne çıkacağım ifade eden Kurum, bu konuda MIPIM’in doğru örneklerin alınacağı çok önemli bir fuar olduğunu vurguladı.

36 ÜLKEDE YATIRIM

Uluslararası müteahhitlik alanında Türkiye’nin bugün Çin’den sonra en çok iş yapan ikinci ülke olduğunu ifade eden Bakan Kurum, “Yurtdışında devam eden taahhüdümüz 11 milyar dolara yakın. Bugün 11 milyar dolar ile 36 ülkede yatırım yapıyoruz” diye konuştu. Türkiye’nin yurtdışı müteahhitlik alanında 1972’den bugüne 367 milyar dolar yatırımı olduğunu anlatan Kurum şunları söyledi:

”Bu durum şu anlamda önemli; ülkemizde 440 bin müteahhit var ve birçok teknik personelimiz kendini yurtdışında temsil edebilir, orada proje çizebilir hale geldi. Ülkemizdeki inşaat sektörünün de yurtdışına açılması öngörüsünü önümüze koyduğumuzda yurtdışında iş yapmak, bu fuarlara katılmak, mimarların, mühendislerin yurtdışında faaliyetlerde bulunması çok büyük önem arz ediyor.”

LONDRA VE PARİS'İN ARASI

İTO Başkam Şekib Avdagiç ise, Paris ve Londra çadırlarının arasında bulunan İstanbul Çadırı’nın dünya gayrimenkul sektörünün buluşma noktası olduğunu kaydederek, “MIPIM’den İstanbul geçti. İstanbul Çadırı MIPIM’de bu yıl da Londra ve Paris çadırlarının arasında. Londra ve Paris’in orta yeri İstanbul’dur” şeklinde konuştu. MIPIM 2019’un ‘Geleceği etkilemek’ olarak belirlenen ana temasının dijital çağda gayrimenkul endüstrisinin gelir akışının da çok hızlı şekilde dönüştüğüne işaret ettiğini belirten Avdagiç, “Şirketler ve yatırımcılar, gayrimenkule bir yatırım ve servis değeri olarak yaklaşıyor” yorumunda bulundu. İstanbul Çadırı’nı, sahilin dört görkemli çadırından biri olarak beşinci kez kurduklarım hatırlatan Avdagiç, şöyle devam etti: “Net bir şekilde görüyoruz ki 2019 yılında yabancıya konut satışı sektörü hareketlenecek. Biz de bu amaçla fuarlarda Türk gayrimenkul sektörünün uluslararası yatırımcılarla, İstanbul çadırının gölgesinde etkin bir network kurmalarını sağlamayı amaçlıyoruz”

"TÜRKİYE'YE GETİRECEĞİZ"

Alkaş Genel Müdürü Yonca Aközer, Türkiye’nin MIPIM’e katılımını sürdürmesinin çok önemli olduğunu söyledi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un verdiği destekle, 2020’de MIPIM’i Türkiye’ ye taşıyacaklarını dile getiren Aközer, “RE360 gayrimenkul konferansı ile bu senenin sonunda MIPIM Türkiye’nin son provasını gerçekleştireceğiz” açıklamasında bulundu. Önceden yapılan planlı çalışmalar sonucu Türk firmalarının bu yıl MIPIM 2019’dan verim alarak döndüklerini belirten Aközer, gerçekleşen 4 bin 326 B2B görüşmesinin ve çok sayıda yabancı ülke temsilci heyet ziyaretinin de bu çalışmanın göstergesi olduğunu dile getirdi.

MARKA KENT İSTANBUL

GYODER Başkam Feyzullah Yetgin ise, Türkiye gayrimenkul sektörünün dünyayla kıyaslandığında daha çok potansiyel içerdiğine dikkat çekerek, “İstanbul önemli bir marka şehir. Ama bu çok özel şehrin özelliklerinin, yatırımcı gözünde nasıl bir fizibilite sunduğunu bizim anlatmamız, paylaşmamız lazım. Bu noktada MIPIM ekosistemi çok önemli” diye konuştu. MIPIM’in bir gayrimenkul satış fuarı olmadığını dile getiren Yetgin, şunları söyledi:

“MIPIM, mevcut veya planlanan büyük gayrimenkul projelerine ortak bulunması açısından önemli bir platform. Sadece şirketler bazında değil, kamu tarafında, örneğin Kanal İstanbul gibi büyük projeler için de ortaklıklar tesis edilmesi acısından da burada önemli adımlar atılabilir. 

RUS ÇADIRI'NDA BULUŞMA

Çevre ve Şehircilik Bakam Murat Kurum, Moskova Çadırı’nda Rus heyetiyle bir araya geldi. Moskova Belediye Başkan Yardımcısı Marat Khusnullin ve Moskova Federasyonu Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Bakanı Sergey Cheremin ile görüşen Kurum, iki ülke arasındaki işbirliğinden memnuniyet duyduklarım belirtti. Bakan Kurum, ITO’nun İstanbul Çadırı’nda Deutsche Bank Varlık Yönetimi Genel Müdürü Bruno Guiliani, Multi CEO’su Josip Kardun, JLL Güney Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’dan sorumlu CEO’su Benoit Du Passage, Union Invest Yönetim Kurulu Üyesi Joern Stobbe’i ağırladı.

GÖBEKLİTEPE CANNES'DA

MIPIM’de ilk kez görücüye çıkarılan Göbeklitepe Maketi, ITO standmın en fazla ügi çeken bölümlerinden biri oldu. Dünyanın önde gelen mimari maket tasarım şirketi RJ Models’in hazırladığı maketi Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Fatma Varank da ziyaret etti. RJ Models’ın Hong Kong’daki fabrikasında üretilen ve yaklaşık bin parçadan oluşan Göbeklitepe’nin maketi için 20 kişilik bir ekip tam bin 600 saat çalıştı. 2.5x1.5 metre ölçülerindeki maketin hazırlanışında, Göbeklitepe ziyaretçi merkezi için özel hazırlanan materyaller ve Şanlıurfa Müzesi’nde bulunan çizimleri baz alındı.

Emlak Konut'tan etkin tanıtım

Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (Emlak Konut GYO), MIPIM 2019'da, Bizim Mahalle projesiyle boy gösterdi. Emlak Konut GYO Genel Müdürü Hakan Gedikli, 23.3 milyar TL tutarındaki varlık toplamıyla Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesindeki en büyük gayrimenkul yatırım ortaklıkları arasında yer aldıklarını söyledi. Gelişmekte olan ülkelerin küresel inşaat sektörü hasılasından aldığı payın 2025'te yüzde 60'ı geçeceğini ifade eden Gedikli, "Bu nedenle bu organizasyonda yapılan bağlantıların, ticari faaliyetlerin ve tanıtımın önemi çok daha fazla artıyor. 2018’de yabancı yatırımcılara satış tutarımız 1.1 milyar TL’ye ulaştı. MIPIM gibi organizasyonlar sürdürülebilir tanıtım açısından önem arz ediyor" dedi.
adımlar atılabilir. ”

4 bin 326 görüşme yapıldı

100'den fazla ülkeden iş insanını çatısı altında toplayan MIPIM Fuarı’nda Türk fırmaların B2B görüşme trafiği de hayli yoğundu. Yakın ve orta vadedeki işbirlikleri için zemin oluşturması amacıyla düzenlenen organizasyonda Türk firmaları 4 bin 326 adet B2B görüşmesi gerçekleştirdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar A.Ş.,

Emlak Konut GYO ve İTO yetkililerinin görüştüğü kurumlar arasında Polonya'dan Gdansk Yatırım Ajansı, Belçika'dan Voka Ticaret Odası, Portekiz'den Lizbon Yatırım Ajansı, İskoçya'dan Aberdeen Yatırım Ajansı, Yunanistan Yatırım Ajansı, İspanyol Muriia Yatırım Ajansı, Danimarka Yerel Yönetim Temsilci Heyeti, Kanada Atlanta Ticaret Odası, Hollanda'nın Amsterdam Belediyesi, İngiltere Leeds Ticaret Odası vardı. Ayrıca Brezilya Turizm Bakanlığı Genel Sekreteri Robson Borchio ile Brezilya Turizm Bakanlığı Yatırım Daire Başkanı Silvana Nascimento da Türk yetkililerle görüştü.