06 / 07 / 2022

Diyarbakır Sur'da tamamlanan konutların anahtar teslimi başladı!

Diyarbakır Sur'da tamamlanan konutların anahtar teslimi başladı!

Diyarbakır'da gerçekleştirilen operasyonlarla terörden temizlenerek yeniden yaşam başlatılan Sur'da bitirilen konutların anahtar teslimi başlatıldı.Sur'da terör örgütü PKK'ya yönelik "Bayrak-12 Sur Müşterek Özel Birlik Operasyonu"nun bitirildiği 9 Mart 2016 tarihinden beri terörün yarattığı hasarın ve vatandaşların mağduriyetinin çözülmesi amacıyla yapılan büyük dönüşüm hız kesmeden sürüyor.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; bir taraftan tarihi cami, kilise, hamam ve sivil mimarı yapılarda restorasyon çalışmaları hızla devam ederken diğer taraftan da konutların inşaatı devam ediyor. 

Dabanoğlu ve Özdemir (Fatihpaşa) mahallelerinde inşası bitirilen 155 konutun anahtar teslimi başladı. Yapımı devam eden konutların da bitirildikçe hak sahiplerine anahtar teslimleri gerçekleştirilecek. 

Diyarbakır Sur da tamamlanan konutların anahtar teslimi başladı!

"155 konutun anahtar teslimine başladık"

Vali Münir Karaloğlu, AA muhabirine, terörün çirkin yüzünü en acı şekilde gösterdiği yerlerin birinin Diyarbakır Sur'un Suriçi bölgesi olduğuna dikkat çekti. 

İlçenin 6 mahallesinin 2016 yılından berikullanıma kapalı olduğunu vurgulayan Karaloğlu, buradaki evlerin tamamına yakınının hendek ve çukur olaylarında terör örgütü tarafından tahribata uğrayan yapılar olduğuna dikkat çekti. 

Karaloğlu, devletin son 5 senede olağanüstü bir çalışma yürüttüğünü belirterek "Şu anda Allah'a hamdolsun artık vatandaşımıza Sur içi bölgesinde anahtar teslim noktasına gelebildik. Sur içi bölgesinde yıkılan mahallelerde 506 konut, 122 iş yeri, 9 motel inşamız sürüyor. Şu anda bitenler ve inşaatı devam edenler var. Dabanoğlu ve Özdemir mahallelerindeki 155 konutun anahtar teslimine başladık" şeklinde konuştu.

Diyarbakır Sur da tamamlanan konutların anahtar teslimi başladı!

Restorasyonu daha önce bitirilen Fatihpaşa (Kurşunlu) Camisi ve çalışmaları tamamlanan cami önündeki meydanı da halkın kullanımına sunduklarına vurgu yapan Karaloğlu, inşaası tamamlanan bölümleri de kısım kısım kullanıma sunacaklarını söyledi. 

"Buradaki kültürel ve tarihi kimlik tam olarak ortaya çıkmış olacak"

"Bundan sonra açacağımız ilk bölüm Alipaşa Mahallesi'ndeki 1. etap. Önümüzdeki iki hafta içerisinde inşallah orada da anahtar teslimine başlayacağız. Sonra Yenikapı'daki iş yerlerinin tamamlanması çok yakın, orayı açacağız. Daha sonra Alipaşa'daki 2, 3, 4. ve 5. kısımlar ki, onlarda şu anda yüzde 80-85-90 seviyelerinde olan bölgelerimiz var. İnşaatlar bittikçe bu bölgeyi, insanımızla, bu bölgenin gerçek sahipleriyle buluşturmaya devam edeceğiz" diye konuşan Karaloğlu, bölgede evlerin, iş yerlerinin, tarihi mekanların, camilerin, kiliselerin, hamamların restorasyonlarının sürdüğünü dile getirdi. 

Diyarbakır Sur da tamamlanan konutların anahtar teslimi başladı!

Karaloğlu, Sur içinin, kiliseler, camiler, hamamlar, sivil mimarı yapılar bitirildiğinde çok büyük bir cazibe merkezi haline geleceğine vurgu yaparak, "Bölgede tescilli, sivil mimarı örneği dediğimiz 350 yapı var. Bunun 240'ının ihalesi  TOKİ  tarafından tamamlandı, inşaatlar başladı. Önümüzdeki günlerde 106'sının daha ihalesi yapılacak. Bittiğinde buradaki kültürel ve tarihi kimlik tam olarak ortaya çıkmış olacak. Aynı zamanda turizm açısından da elimizi çok güçlendirmiş olacak" açıklamasında bulundu.

Diyarbakır hafif raylı sistemleri için ihale yapıldı!