Diyarbakır Tekstil İhtisas OSB'de 60 firmaya arsa tahsis edildi!

Diyarbakır Tekstil İhtisas OSB'de 60 firmaya arsa tahsis edildi! Diyarbakır Tekstil İhtisas OSB'de 60 firmaya arsa tahsis edildi!

İstanbul’da işçi bulmakta zorlanan tekstil ve hazır giyim firmaları Diyarbakır’a yöneldi. Diyarbakır Tekstil İhtisas OSB'de 60 firmaya arsa tahsis edildi.İstanbul’da konfeksiyon sektöründe faaliyet gösteren firmalar, teşvik uygulaması ve ucuz iş gücü avantajından faydalanmak için Diyarbakır’a yatırıma yöneldi.Star Gazetesi'nde yer alan habere göre; Güneydoğu Tekstil Sanayi ve İş Adamları Derneği (GÜNTİAD) çatısı altında buluşan tekstil ve konfeksiyon firmalarının Diyarbakır’a yatırım için hazırladığı proje, Diyarbakır Valiliği ve Karacadağ Kalkınma Ajansı’nın desteği ile hayat buldu. Proje kapsamında Diyarbakır-Elazığ kara yolunda 129 hektar alanda Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi oluşturulması için altyapı çalışmalarına başlanırken, söz konusu bölgede tesis kurmak isteyen 60 firmaya verildi. 400 milyon lira yatırımla 10 bin kişiyi istihdam etmeye söz veren firmalardan bazıları inşaata başladı. Bu 60 firmanın 20’sini İstanbul’dan gelen girişimcilerden meydana geliyor. 

UCUZ İŞGÜCÜ İMKANI

Fermaş Fermuar Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Şerif Özhan, yaklaşık 40 yıldır İstanbul ve Çorlu’da fermuar ürettiklerini açıkladı. Son yıllarda tekstil sektöründe işçi sıkıntısının yaşandığını, bu nedenle firmaların Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde arayışa girdiklerini sözlerine ekleyen Özhan, Diyarbakır’da oluşturulan Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin firmalar için çok cazip olduğunu söyledi.. Burada 12 bin metrekare alanda 120 kişinin çalışacağı bir tesis kuracağını belirten Özhan “Çorlu ve İstanbul’daki tesislerimde çalıştıracak işçi bulamıyorum. Teşvik uygulaması burayı cazip kılıyor ve burada ucuz iş gücü mevcut. Doğu ve Güneydoğu’da büyük iş gücü var, bunu değerlendirmek lazım” diye konuştu. 

TEŞVİK AVANTAJI VAR

Yatırım için İstanbul’dan gelen Sabra Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Sami Yılmaz ise 33 yıldır İstanbul’da giysi üretimi yaptığını kaydetti. Diyarbakır’da 6 bin metrekare kapalı alanda en az 100 kişinin çalışacağı tesisin bir yılda faaliyete başlayacağını belirten Yılmaz, İstanbul’da iş gücüne dayalı sektörde büyümenin zorlaştığını vurgulayarak, bu nedenle Anadolu’ya yöneldiklerini, teşvik uygulamasının da buna büyük katkı sunduğunu kaydetti. Yılmaz, batıda tekstil sektöründe çalışacak işçi bulmakta zorlandıklarını belirterek “Teşvik uygulamasının avantajları buraya yatırım için cezbediyor. Sektör son yıllarda İç, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine geçiş yapıyor. Buradaki tesisimizin hemen inşaatına başlıyoruz, 2020 yılında üretime başlayacağız” açıklamasında bulundu.

10 bin kişiye istihdam imkanı

GÜNTİAD Başkanı İhsan Oğurlu 1290 dekar alan üzerine kurulan Diyarbakır Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde yatırım yapmak için 60 girişimciyle sözleşmeye imza attıklarını bunun 20’sinin İstanbul’dan geldiğini söyledi.  10 bin kişiye istihdam sağlayacak tesislerin yüzde 80’inin gelecek yıl üretime geçeceğini söyleyen Oğurlu, teşvik uygulamasının şehre yatırım yapan girişimcilere sağladığı büyük imkana dikkat çekti. Oğurlu, “Batıdaki bir OSB’de bir dönüm arsa bedeliyle burada 4 dönüm kapalı alan yapılabiliyor. Uygulama kapsamında girişimciye arsa bedava veriliyor, vergi ve sigorta primi indirimi sağlanıyor. Batıda 200 işçi çalıştıran bir firma buraya geldiğinde sadece SGK priminden ayda 100 bin lira karı olacak. Yatırımcı sunulan bu büyük fırsatı kaçırmasın” diye konuştu.