11 / 08 / 2022

Diyarbakır Yenişehir Millet Bahçesi'nin ihalesi yapıldı!

Diyarbakır Yenişehir Millet Bahçesi'nin ihalesi yapıldı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Diyarbakır merkez Yenişehir ilçesindesi eski stadyum alanına kurulacak millet bahçesinin ihalesi gerçekleştirildi.Diyarbakır'da eski stadın yer aldığı alanda oluşturulacak Yenişehir Millet Bahçesi'nin ihalesi yapıldı.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ufuk Nurullah Bilgin, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, UNESCO Dünya Miras Listesi'ne giren Hevsel Bahçeleri ile tarihi surların arasında bulunan 150 dönümde bir süre önce 24 milyon TL kaynakla kentin ilk millet bahçesinin oluşturulduğunu söyledi.

Diyarbakır Yenişehir Millet Bahçesi nin ihalesi yapıldı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla eski statların yer aldığı alanların Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca millet bahçesine dönüştürüldüğünü belirten Bilgin, bu kapsamda Yenişehir ilçesindeki eski stadyumun 55 dönümlük alanının Yenişehir Millet Bahçesi şeklinde düzenlemesi için çalışma başlatıldığını dile getirdi.

Bu kapsamda 36 milyon 330 bin TL bedelle ihale gerçekleştirildiğini dile getiren  Bilgin, şunları söyledi:

"Bahçe içerisinde millet kıraathanesi, kitapçılar çarşısı, 386 araçlık otopark, 2 seyir balkonu, basketbol-voleybol sahaları, 900 metre uzunluğunda bisiklet ve koşu parkuru, geri dönüşüm parkı, sera, ahşap ve çim seyir basamakları, çok amaçlı etkinlik alanı, yansıtma oyun ve su bitkileri havuzu, kültür ve fizik alanı da yer alacak. Cumhurbaşkanımız Diyarbakır ziyaretinde stat yerinin yeşil alana dönüştürüleceğini müjdelemişti. Millet bahçeleriyle Diyarbakır önemli ölçüde ihtiyaç duyduğu yeşil alana kavuşmuş oluyor."

 

TOKİ'den İstanbul'a 2 yeni millet bahçesi geliyor!