Doğu Garajı’nda inşaat Şubat'ta bitiyor!

Doğu Garajı’nda inşaat Şubat'ta bitiyor!Müze konsepti ile kültür turizminin hizmetine sunulacak Doğu Garajı’nda inşaat çalışmaları Şubat'ta tamamlanacak. Müze konsepti ise Mart ayında hizmete açılacak.


Antalya Doğu Garajı Kültür Merkezi inşaatı için çalışmalar hızlandı. Sona yaklaşılan projede inşaatın Şubay ayında tamamlanacağı açıklandı. 

Sabah Gazetesi'nde yer alan habere göre,  kazı çalışmalarında ortaya çıkan ve kentin tarihini MÖ 4. yüzyıla kadar aydınlatan 2 bin 500 yıllık nekropol (mezarlık) ile arkeolojik eserler, müze konseptiyle kültür turizmine hizmet edecek. 

Müzeye dönüştürülecek 2 bin 500 yıllık nekropolde, üzeri camla kaplı yürüyüş yollarında, kazıdan çıkan arkeolojik malzemeler yakından görülebilirken, antik dönemde bir cenaze merasiminin nasıl yapıldığının canlandırmalarını izleme imkanı sunulacak.

İnşaat Şubat'ta bitiyor

9 bin 136 metrekarelik bir alanda 2 bin 500 yıllık mezarların yerli ve yabancı turistler tarafından gezilebilmesini sağlayan proje kapsamında hazırlıkları anlatan Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Bedrullah Erçin, inşaat çalışmalarının şubat ayında tamamlanabileceğini açıkladı. Arkeolojik kazıların devam edeceğini belirten Erçin, müzenin mart ayında ziyarete açılacağını, sergi kısmındaki çalışmaların ise bir yıl süreceğini söyledi.

Maliyeti 20 milyon TL

Proje için 20 milyon TL harcandığını söyleyen Erçin, bunun 13 milyon lirasının Antalya Valiliği'nden karşılandığını açıkladı. Antalya Büyükşehir Belediyesi Nekropol Müzesi Sorumlusu Arkeolog Mehmet Şengül de nekropolün kültür turizmine kazandırılması için Türkiye'de ve dünyada benzeri olmayan bir projenin hayata geçirildiğini söyledi.