16 / 08 / 2022

Doğuş İnşaat Bulgaristan’da ikinci metro projesini hayata geçirdi!

Doğuş İnşaat Bulgaristan’da ikinci metro projesini hayata geçirdi!

Bulgaristan’da 2003 yılından bu yana faaliyet gösteren Türk Doğuş İnşaat’ın başkent Sofya’da hayata geçirdiği 8 kilometrelik metro hattı açıldı.Bulgaristan’da 2003'ten bu yana faaliyet gösteren Türk Doğuş İnşaat’ın başkent Sofya’da inşa ettiği 8 kilometrelik yeni metro hattı açıldı.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, yeni hattaki 8 metro istasyonu Doğuş İnşaat’ın lider olarak ortaklık kurduğu ViaGroup ve Ultrastroy şirketleri tarafından yapıldı.

Açılış töreninde açıklamalar yapan Sofya Belediye Başkanı Yordanka Fandıkova, başkentin çapraz olan iki hattına 3. hattının eklenmesiyle Sofya’nın artık kapsamlı bir metro ağına kavuştuğunu belirtti.

Metroyu işleten Metropoliten Holding Genel Müdürü Stoyan Bratoev, inşaatı 4 sene önce başlayan yeni kısmın açılışının güvenlik testlerinin yapılması gereği ve yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle iki kez ertelendiğini söyledi.

Facebook hesabından törene mesaj yollayan Başbakan Boyko Borisov da, “Bizim metromuz Avrupa’nın en güzel ve en ucuz metrosudur.” diye konuştu.

Doğuş İnşaat’ın Genel Müdür Yardımcısı Ertan Yapıcı, Bulgaristan’da 2008'te uluslararası Trakya Otoyolu’nun bir bölümünü oluşturan, ülkenin doğusundaki, Burgaz ve Karnobat şehirleri arasında olan 45 kilometrelik kısmını, ardından 2012 yılında 3,8 uzunluğundaki Sofya’nın en prestijli 4 metro istasyonunun inşasını tamamladığını söyledi.

 

Bulgaristan ve Hırvatistan'dan avroya geçiş adımı!