Döviz zammı konut fiyatlarını artıracak!

Döviz zammı konut fiyatlarını artıracak! Döviz zammı konut fiyatlarını artıracak!

Dövizdeki artışın ardından seçimlerden sonra yaşanan güven ortamının gayrimenkul fiyatlarını yüzde 20-30 oranında arttıracağını belirtti. Artış oranını ise yüzde 20 ile 30 olacağını tahmin ediliyor.


Dövizdeki artışın ardından seçimlerden sonra yaşanan güven ortamının gayrimenkul fiyatlarını yüzde 20-30 oranında arttıracağını belirten uzmanlar, 'inşaat firmaları dolardaki artışı fiyatlarına yansıtmadı. Ama yılbaşından itibaren bu artış ev fiyatlarına yansıyacak. Artış oranını ise yüzde 20 ile 30 olacağını tahmin ediyoruz. Konutunu şimdi alan 1 ayda kar sağlayacak' dedi.


İnşaat sektöründe yeni yılla birlikte konut fiyatlarında artış yaşanabileceğini kaydeden sektör temsilcileri, dolar ve maliyetlerin artışının konut satış fiyatlarına henüz yansımadığını ancak yeni yılda yansımanın kaçınılmaz olacağına vurgu yaptı. Özellikle demir, çimento gibi ithalata dayalı ve dolar olarak ödemesi yapılan ürünlerin, dolardaki değer artışından dolayı fiyatlarının yükselmesi 1 ay sonra gayrimenkulde kendini göstereceğini belirten gayrimenkul uzmanlan ve firma yetkilileri, 'Her krizden bir fırsat doğar' sözüyle yatırımcılara seslenerek, bu anlayışla hareket etmeleri gerektiğini söylüyor. İnşaatta girdi maliyetlerinin çok arttığını ve ev fiyatlarının artmasının kaçınılmaz olduğunu söyleyen uzmanlar, ev sahibi olmak ve yatırım yapmak isteyenler için ev almanın tam zamanı olduğunu söyledi. 


Arsa sorunu çözülmeli 

İzmir'de en önemli sorununun imar için arsa sorunu olduğuna dikkat çeken Beyka İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Halit Kaya, 'İnşaat maliyetinin en önemli maliyetlerinden biri arsa payıdır. İzmir'de de yatırımcılar olarak bu konuda ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Sınırlı sayıda kalan arsalardan dolayı önümüzdeki yıllarda inşaat sektöründe ciddi fiyat artışları olacağını düşünüyorum. Bu sorunun aşılması gerekiyor. Yoksa inşaat sektörü atılım yapamayacak ve ciddi fiyat artışlan olacak. Bunun yanında inşaat sektörü 250 yan kalemi barındırdığı için lokomotif bir sektör.  İzmir  kalkınmasında inşaat sektöründen yeteri kadar faydalanamıyor. İstihdam ve ticaretin akışı açısından da çok önemli. Elbette dövizin de fiyatlara önemli bir etkisi olacak. Ancak bize göre inşaat sektöründe maliyetlerin artmasındaki en önemli sorunu imara uygun arsanın az olmasını görüyoruz. Şehirlerin asıl sorunu planlama. Gelişmiş şehirlerde en az 50 ya da 75 yıllık plan yapılır ve vatandaşın bütün sorunlan hesaba katılır. Ancak ne yazık ki İzmir'de 80'den sonra 4 ya da 5 tane 25 binlik dediğimiz 7-8 yıllık plan yapılıyor. Bunlar da hep yama şekline yapıldığı için her şey sorun oluyor. Buna son verip ciddi bir şehirleşme planı yapmamız gerekiyor' diye konuştu. 


Girdi maliyetleri de yükseldi 

Artan döviz kurlarına bağlı olarak girdi maliyetlerinin yükseldiğini, dolayısıyla da bu artışın ev fiyatlarına yansıyacağını söyleyen Gözde Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Kenan Kalı, şöyle konuştu: 'Son bir yılda, doların Türk lirasına oranla yüzde 30 değer kazanırken, demir ve çimento gibi malzemeler de zamlandı. Müteahhitlerin ellerindeki stoklarında tükenmesiyle birlikte ev fiyatlarının yüzde 20 zamlanacağını düşünüyorum. Dolar -europariteleri bozuldu. Bu aradaki dengesizlik de ihracat ve ithalata yansıdı. Girdi maliyetlerimiz çok arttı. Bu durumda ev fiyatlanrun artması kaçınılmaz. Ev sahibi olmak isteyenlerin 'Her krizden bir fırsat doğar' anlayışından hareketle ev sahibi olmak ve yatırım yapmak isteyenler için, ev almanın tam zamanı.' Altın ve dövizden çok gayrimenkulün yatırımcı sına kazandırdığını hatırlatan uzmanlar, 'Özellikle ellerinde döviz bulunduran kişilerin gayrimenkule yatırım yapmalan gerekir. Çünkü doların artış trendinin daha fazla sürmeyecek. Bununla beraber, ev fiyatlan artış gösterecek. Dolayısıyla yatırım yapmak isteyenler için gayrimenkul en güvenli yatınm aracı olarak gözüküyor' ifadelerini kullandı. 


Ali BUDAK/Haber Ekspres