06 / 07 / 2022

Dövizdeki artış KKM’liyi zengin ediyor vatandaşı yiyip bitiriyor

Dövizdeki artış KKM’liyi zengin ediyor vatandaşı yiyip bitiriyor

Dövizdeki yükselişle birlikte kur korumalı mevduatın Hazine’ye yükü de gün geçtikçe katlanıyor. Mart ayında devletin kasasında çıkacak para 16.2 milyar lira olarak hesaplanırken kurdaki son hareketlilik ve yeni aylarla birlikte KKM’nin yükü 30 milyar TL’ye dayandı.Kamunun yönlendirdiği döviz piyasası sarsılmaya devam ederken Türkiye’nin borçlanma maliyeti de risk primi 718’e çıktı.

Doların son haftayla birlikte 16 TL’ye dayanması ise kur korumalı mevduatta devletin yükünü artırmaya devam ediyor.

Şöyle ki; Nisanda KKM’ye 1 milyon yatıran mevduat sahibi doların 16 lirayı görmesi durumunda 89 bin lirayı aşkın kur farkı kazanacak. Bu para da vergilerden yani vatandaşın cebinden çıkacak.
 Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.