Dövizli kira sözleşmelerine ne olacak?

Dövizli kira sözleşmelerine ne olacak? Dövizli kira sözleşmelerine ne olacak?

Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Kararda yapılan değişiklik ile dövizli kira sözleşmelerine yeni düzenleme geldi. Peki, dövizli kira sözleşmelerine ne olacak?Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Kararda yapılan düzenleme ile dövizli kira sözleşmeleri yasaklandı. Döviz yasağına ayrıca gayrimenkul alım satımı da dahil edildi. 

Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar bugünkü Resmi Gazete'de yer aldı.Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Kararın 4 üncü maddesine aşağıdaki bent eklendi:

Türkiye'de yerleşik kişilerin, Bakanlıkça belirlenen haller dışında, kendi aralarındaki menkul ve gayrimenkul alım satım, taşıt ve finansal kiralama dahil her türlü menkul ve gayrimenkul kiralama, leasing ile iş, hizmet ve eser sözleşmelerinde sözleşme bedeli ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülükleri döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılamayacak.

Buna göre, dövizli kira sözleşmeleri yapılamayacak, mevcut dövizli kira sözleşmeleri TL'ye dönecek. Peki, TL'ye dönüş ne zaman ve nasıl olacak?

Bu soruların yanısı ise karar kapsamındaki geçici maddede şu şekilde yer aldı:

"Geçici madde 8- Bu Kararın 4. maddesinin (g) bendinin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren otuz gün içinde, söz konusu bentte belirtilen ve daha önce akdedilmiş yürürlükteki sözleşmelerdeki döviz cinsinden kararlaştırılmış bulunan bedeller, Bakanlıkça belirlenen haller dışında, Türk parası olarak taraflarca yeniden belirlenir."


5 soruda gayrimenkulde döviz yasağı!

Gayrimenkul satış ve kiralamasında döviz yasağı kararı tam metni!


Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com