Edibe Şahin kimdir?

Edibe Şahin kimdir? Edibe Şahin kimdir?

Tunceli Belediye Başkanı Edibe Şahin kimdir? Edibe Şahin, ne zamandan beri belediye başkanı olarak görev alıyor? Edibe Şahin, bugüne kadar başka hangi işlerde bulundu? İşte Edibe Şahin...Edibe Şahin kimdir?

Edibe Şahin, 1960 yılı Nazımiye İlçesi doğumlu. Edibe Şahin, İlk ve Ortaöğrenimini Nazımiye’de tamamladıktan sonra Ağrı Kız Öğretmen Lisesinden mezun oldu. 


Mezuniyet sonrası Vekil Öğretmenlik ve Anasınıfı öğretmenlikleri yapan Edibe Şahin, bugün Tunceli Belediye Başkanı. 


Tunceli Defterdarlığında çalışmaya başlayan Edibe ŞAHİN,1980 yılında 1042 sayılı yasa ile bu görevinden uzaklaştırıldı. 


Cezaevleri ve İnsan Hakları alanlarında çalışmalar yürüten Edibe ŞAHİN,İstanbul Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) yöneticiliğini ve REWŞEN adlı Kürtçe kültür sanat dergisi editörlüğünü yaptı.İstanbul Kürt Enstitüsü’nde yönetim kurulu üyeliği yanı sıra Zazaca dili konusunda çalışmalarda bulundu.Özellikle kadın hakları konusunda çalışmalarına HADEP Kadın Komisyonunda başlayarak,sırasıyla İlçe Yöneticiliği,İlçe Başkanlığı,DEHAP İl Yöneticiliği,Parti 


Meclis Üyeliği ve DTP Parti Meclis Üyeliği ile devam etti.Zorunlu Göç mağduru, risk altında bulunan çocuk ve gençlere yönelik Psikolojik Danışmanlık, Sanatla Rehabilitasyon projeleri ile çok kültürlülük, Anadilde Eğitim ve Kültürlerarası projelerde koordinatörlük yaptı.İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi, Tüketiciyi Koruma Derneği, Gökkuşağı Kadın Derneği( İstanbul) ve Umut Çocukları Derneği üyesi ve aktivistidir.Zorunlu Göçün gençler üzerindeki etkisi ve meslek edinme Projesi üzerine bir kitap çalışması bulunmaktadır. 


Başkan Edibe ŞAHİN, evli ve iki çocuk annesidir. Tunceli'de Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi hizmete girdi!