Elazığ Maden'de konut ve iş yerlerinin inşası için çalışmalara başlandı!

Elazığ Maden'de konut ve iş yerlerinin inşası için çalışmalara başlandı! Elazığ Maden'de konut ve iş yerlerinin inşası için çalışmalara başlandı!

Elazığ'ın Maden ilçesinde 510 ev ve iş yerinin tahliyesine yönelik, daha güvenli bir alanda konut ve iş yerleri inşa ediliyor.Elazığ'ın Maden ilçesinde heyelan riski sebebiyle tahliye edilecek 510 ev ve iş yerinin yerine daha güvenli bir bölgede konut ve iş yerlerinin inşası için çalışmalara başlandı.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum (AFAD) Yönetimi Başkanlığınca hazırlanan "Maden ilçesi Camiikebir Mahallesi'ndeki Aktif ve Olası Heyelan Alanlarının Jeolojik-Jeoteknik Değerlendirme Raporu"na istinaden heyelan riski bulunan bölgelerdeki 278 konut ve 232 iş yeri için alınan karar doğrultusunda tahliye çalışmaları devam ediyor.

Bu kapsamda AFAD Başkanlığı tarafından ilçe merkezinde belirlenen güvenli bir alanda yapılacak afet konutları, iş yerleri ve sosyal yaşam alanlarının proje görselleri Maden Kaymakamlığının resmi internet sitesinde açıklandı.


"Vatandaşa daha iyi şartlarda yaşam imkanı sağlayacak"

AFAD İl Müdürü Osman Pıhtılı, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, ilçenin Camiikebir Mahallesi'nin heyelan riski nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararıyla afete maruz bölge ilan edildiğini söyledi.

Alınan karar doğrultusunda risk altında bulunan 510 ev ve iş yerinin tahliye sürecinin başladığını ifade eden Pıhtılı, şöyle konuştu:

"Bu alandaki konutların bir kısmının tahliyesi yapıldı, bir kısmının ise devam ediyor. Afete maruz bölge içerisinde ev ve iş yeri olan vatandaşların AFAD Başkanlığından konut ve iş yeri kredisi alabilmeleri için 60 günlük süre tanınmıştı, bu süre 2 Eylül'de bitti. Bu süre içerisinde vatandaşlarımızdan 25 konut ve 15 iş yeri için müracaat eden oldu. İlçe merkezinde yapılacak konut ve iş yerleri için arazide çalışmalara başlandı. Kaç kişi müracaat ederse ona göre bu alanda konut ya da iş yeri yapılacak."

AFAD Başkanlığı tarafından yapılacak konut ve iş yerlerinin modern görünümüyle dikkat çektiğini söyleyen Pıhtılı, "Yapılacak konut ve iş yerleri sosyal alanlarıyla vatandaşa daha iyi şartlarda yaşam imkanı sağlayacak. Başvuru yapanlar devlete faizsiz vadesiz olarak taşındıktan 2 yıl sonra başlamak kaydıyla 20 yılda kira öder gibi ödeme yapacak. Afet bölgesinde kalan ev ve iş yerlerinin tapuları da yine kendilerinde kalacak." dedi.

Faizsiz kredi başvurusu için bir ay ek süre

Pıhtılı, heyelan riski altında bulunan bölgedeki vatandaşların mağdur olmaması için kredi başvuru sürecini 30 gün daha uzatacaklarını söyledi. Vatandaşların devletin sunduğu bu imkanı kaçırmaması gerektiğini söyleyen Pıhtılı, ilçede ofis açtıklarını, projeyle ilgili vatandaşları bilgilendirdiklerini belirtti.

Pıhtılı, "Kimsenin mağdur olmaması için bu bir aylık süreyi iyi değerlendirmeleri, bunu dikkate almaları gerekiyor. Sadece müracaat edenlere konut ve iş yeri yapılacak." dedi.