Elazığ'da deprem zincirinin son halkaları yaşanıyor!

Elazığ'da deprem zincirinin son halkaları yaşanıyor!

Elazığ'da yaşanan depremi yorumlayan Prof. Dr. Naci Görür, "2020 depremi temizlik hareketine devam ediyor. Endişe yok. Bunu da artçı deprem zincirinin son halkaları gibi düşünebilirsiniz" diye konuştu.


Elazığ’ın Sivrice ilçesi ve çevresinde hissedilen saat 17:17 itibarıyla 4.2 şiddetinde deprem oldu. Sözcü'de yer alan habere göre; deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, tıpkı Aralık'ın sonunda yaşanan 5,3 büyüklüğündeki deprem gibi, bu depremin de Ocak 2020’de gerçekleşen şiddetli Elazığ depreminin artçı halkası olduğunu belirtti.

Görür, “Daha önce dediğim gibi 2020 depremi temizlik hareketine devam ediyor. Endişe yok. Bunu da artçı deprem zincirinin son halkaları gibi düşünebilirsiniz” şeklinde konuştu.

 Elazığ

“KIRILMAMIŞ YERLER KIRILIYOR”

Aralık ayında Elazığ’da yaşanan 5.3 şiddetindeki deprem için Görür, şu ifadelere yer vermişti:

- Bu konuda bazı meslektaşlarım da zaman zaman yanılıyor. Bu deprem o fay üzerinde değil şu fay üzerinde deniliyor. Doğu Anadolu Fayı yeryüzünde tek bir çizgisel kırık (fay) değil, birçok paralel/yarı paralel kırıktan oluşur.

- Bu kırık bölgesine ‘zon' deriz. Fay zonları bazen kilometrelerce genişlikte olur. Zon içindeki faylar arzın derinliklerine doğru ana fay düzlemiyle birleşirler. Tıpkı bir ağaç gibi. Ağacın çok dalı vardır ama hepsi tek bir gövdeye bağlıdır.

- Elazığ GD'daki DAF'da öyledir. Elazığ'da olan 4,1 büyüklükteki bir depremden sonra aynı bölgede bugün de 5,3 büyüklükte bir deprem oldu. Kanaatime göre, bu depremler muhtemelen Ocak 2020 büyük depreminin sonuçları. Bu yörede DAF zonunda kırılmamış irili ufaklı yerler kırılıp rahatlıyorlar.

Elazığ

Elazığ Uluova'da binalar gevşek zemin üzerinde!

İstanbul depreme hazır değil: Eksikler çok!

Sonraki deprem İzmir’de enkaz bırakır!