Emlak Katılım Bankası’nın faizlere olumlu etkisi olacak!

Emlak Katılım Bankası’nın faizlere olumlu etkisi olacak! Emlak Katılım Bankası’nın faizlere olumlu etkisi olacak!

Nivo markalı projeleriyle dikkat çeken Cathay Group Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Alper Tuğsuz, yaptığı açıklamada, Emlak Katılım Bankası’nın sektörün kredilendirilmesi için önemli bir hamle olduğunu söyledi.


Nivo markalı projeleriyle dikkat çeken Cathay Group Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Alper Tuğsuz yaptığı açıklamada Emlak Katılım Bankası’nın sektörün kredilendirilmesi için önemli bir hamle olduğunu belirterek son zamanda konut kredi faizlerinde yaşanan yumuşamada ihtisas bankası kurulmasının da olumlu etkisi olacağını belirtti. Tuğsuz, “Konutta faizler dengeleniyor. Sektörde bahar canlılığı görebiliriz” şeklinde konuştu.

Gayrimenkul sektörünün yenilikçi markası Nivo ile birçok yabancı yatırımcıyı Türkiye’ye çekmeyi başardıklarını dile getiren Cathay Group Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Alper Tuğsuz Emlak Katılım Bankası’nın yeniden açılmasıyla özellikle yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın Türkiye yatırımlarının artmasını beklediklerini söyledi. Tuğsuz, “Emlak Katılım Bankası’nın yeniden canlandırılması sektörümüz için son derece sevindirici bir gelişme olmuştur. Bilindiği üzere 2001 krizi sonrası kapatılan Emlak Bankası, daha öncesinde Emlak ve Kredi Bankası olarak büyük ölçüde inşaat sektörüne kredi veriyordu. Konut sektörü için önemli bir misyonu vardı. Sektör temsilcileri olarak Emlak Bankası’nın yeniden kuruluşunun yapılarak eksik kalan bu misyonu üstlenmesinden son derece memnunuz” dedi.

Konut kredisi piyasasına denge geldi

Tuğsuz konuşmasına şu şekilde devam etti; “Bu sayede sektörün en önemli sorunu finansmana ulaşmak kolaylaşacak. Geliştirici tarafta yatırımcılar projelerine daha uygun koşullarda finansman sağlayacaktır. Ev almak isteyenler de daha uygun şartlarla konut kredisi alabilecektir. Konvansiyonel bankalarda ihtisaslaşma sınırlı olduğu için bankalar sektörü tam analiz edemiyor. Bu nedenle faizleri yüksek tutmayı tercih ediyorlar. Ayrıca sektöre destek olmakta çekingen davranıyorlar. Tek bir alanda uzman bir banka olması konut kredisi piyasası için de bir denge unsuru olacaktır.”

Kurumsal krediler artacak

Tuğsuz, “Yeni bir kaynak olarak kurumsal krediler sağlanacak. Belki imar barışından bir miktar kaynak da buraya aktarılabilir. Bunun dışında Emlak Bankası bir yatırım bankası gibi de çalışabilir. Kurulacak bir fon üzerinden işlem yapılabilir. Fon, piyasadan gayrimenkul alabilir, sukuk ve tahvil ihracı yapabilir. Bireysel emeklilik şirketleri de fona yatırım yapabilir” diye konuştu.

Emlak Katılım Bankası 21 Mart'ta faaliyete başlayacak!

16 soruda Emlak Bankası!