Emlak Konut kentsel dönüşüm projelerine giriyor!

Emlak Konut kentsel dönüşüm projelerine giriyor! Emlak Konut kentsel dönüşüm projelerine giriyor!

Emlak sektöründe yaptığı lüks konut projeleri ile öne çıkan Emlak Konut Gayrimenkul, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın talebi üzerine kentsel dönüşüm projelerine giriyor. Kentsel dönüşüm de yeni projeler Emlak Konut tarafından hayata geçirilecek...
Emlak sektöründe yaptığı lüks konut projeleri ile öne çıkan Emlak Konut Gayrimenkul, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın talebi üzerine kentsel dönüşüm projelerine giriyor. Bu kapsamda Emlak Konutun ürettiği konutların, kentsel dönüşüm kapsamındaki hak sahiplerinin taşınmazlarıyla takas edilmesi esasına dayanan yeni bir proje hayata geçiriyor. 


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşüm konusunda çıkarılan Kentsel Dönüşüm Yasası'nın ardından bir dizi önemli adım daha atmıştı. Bunlardan sonuncusu lüks projeleri ile bilinen Emlak Konut Gayrimenkul AŞ.'nin kentsel dönüşüm işine girmesi oldu. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) iştiraklerinden biri olan Emlak Konut Gayrimenkul A.Ş., Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın talebi üzerine kentsel dönüşüm projelerine giriyor. Bu kapsamda Emlak Konut'un ürettiği konutların, kentsel dönüşüm kapsamındaki hak sahiplerinin taşınmazlarıyla takas edilmesi esasına dayana yeni bir proje hayata geçirilecek. 


Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Emlak Konut'un ürettiği konutların, kentsel dönüşüm kapsamındaki hak sahiplerinin taşınmazlarıyla takas edilmesi esasına dayanan yeni bir projeyi hayata geçirdiklerini söylüyor. Bakan Bayraktar, "İlk etapta İstanbul Hoşdere'de 500 konutla başlayacak olan proje, aşama aşama Türkiye genelindeki kentsel dönüşüm projelerine yaygınlaştırılacak" diyor. 


Nasıl bir yol izlenecek? 


Projeye göre, rezerv yapı alanı ve riskli alanlarda bulunan taşınmazlar bu alanlar dışındaki riskli yapıların sahipleri ile anlaşılarak trampa edilebilecek. Emlak Konut ile gerekli mutabakata varan bakanlık, kentsel dönüşüm alanlarında bulunan yapıların maliklerinden taşınmazlarının trampa yoluyla satışına ilişkin taleplerini toplayacak. Talepler alındıktan sonra anlaşma sağlanan maliklerin taşınmazlarının değer ve kıymet takdirleri yapılacak. Kıymet takdiri yapıldıktan sonra belirlenen bedeller Bakanlık tarafından Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'na (EKGYO) avans olarak ödenecek. Dönüşüm kapsamında yıkılacak binanın tapu dairelerinde devir tescil işlemlerinden sonra Hazine adına tescil işlemleri yapılacak. Tescil işlemi yapılmasının ardından binanın satış bedeli ödenen avanslar da düşürülerek 15 iş gün içinde Bakanlık tarafından dönüşüm özel hesabından Emlak Konut'a aktarılacak. Ödeme gerçekleşmemesi durumunda ise tutarın tamamı EKGYO'ya ödeninceye kadar Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) artış oranı kadar arttırılacak. 


Emlak Konut, takasa konu olan konutlara ait listeyi her ayın 15'inde kentsel dönüşüm hak sahiplerine sunacak. Ayrıca yapılan konutların mahallesi, metrekaresi ve fiyatını içeren detaylı bilgiyi her ay güncelleyerek bakanlığa sunacak. Evini trampa edecek hak sahipleri 6306 sayılı kanun kapsamında kira yardımı, kredi ve faiz desteğinden yararlanabilecek. MORTGAGE Market/ Ekonomist