Emlak piyasası 15 Mart'ta hareketlenecek, bunu görenler alıma başladı

Emlak piyasası 15 Mart'ta hareketlenecek, bunu görenler alıma başladı

Konut ve emlak sektörü 15 Mart'tan itibaren hareketlenmeye başlayacak.


Anadolu yakasında büyük, markalı konut projelerinin ikinci eldeki adresi olan RE/MAX ABC ofisinin brokeri Selami Arpacı, "Anadolu yakasında iyi trafik şartlarında Etiler'e 16, Fenerbahçe'ye 17 dakikada ulaşılan Ümraniye bölgesi çok gelişti. RE/MAX'e bağlı 5 ABC ofisi ve 6 satış ofisim var. Emlakçılıkta bir dünya markasını ve markalı konut projelerini seçmenin avantajını gördüm. 23 yıllık emlakçı olarak, piyasanın Mart-Nisan'da hareketleneceğini düşünüyorum" dedi..

Emlakçılığa daha 16 yaşında başlayan, kendi iş yerini ilk kez 18.5 yaşında açan Selami Arpacı, "Fenerbahçe gibi seçkin bir bölgede, kendi çapında kaliteli bir emlakçıydım; ama 17 yılda büyüme şansı göremeyince, markalı bir emlakçı olarak devam etme kararı aldım. 17 yılda gelemediğim noktanın çok daha ilerisine 7 yıllık markalı emlakçılık döneminde geldim" diye konuşuyor.

Yıllardır müşterileriyle aynı dili konuştuğunu; sektördeki tecrübesine markalı emlakçı etiketini eklediğini ifade eden Selami Arpacı, şöyle devam ediyor:

Markalı ikinci el

"RE/MAX ofisimi açtıktan sonra, ilk olarak Ağaoğlu My City'deki ikinci el satılık ve kiralıklar için 2000 yılında anlaşma yaptım. Ümraniye, Çekmeköy, Dudullu bölgesi o yıl hareketlenmeye başladı. Ardından Soyak Yenişehir'de 2000 yılında ofis açtım. 2000 sonunda Dudullu Aqua City Sinpaş projesinde ofis açtım. 2001 yılında Ağaoğlu My Village satış ofisini açtım. Bölgenin hızlı ilerlediğini görünce, Ümraniye franchise, Dudullu franchise, Reşadiye franchise ofislerini aldım.

Ağaoğlu gibi bir firmayla ve emlakçılıkta bir dünya markasıyla çalışma kararı ile çok büyüdüm. 7 yıldır, Ağaoğlu'nun teslim ettiği tüm projelerde site içerisinde ofis açtık. RE/MAX ABC olarak, marka projelerde ikinci el gayrimenkul ofisi olarak hizmet vererek sektörde yeni bir trend oluşturduk. Ağaoğlu My City, Ağaoğlu My Town, Ağaoğlu My Village, Ağaoğlu My Country,, Ağaoğlu My Dream, Ağaoğlu My Home projelerilerine verdiği güven ve ikinci el satıştaki başarısının ödülü olarak yeni ofisi Ağaoğlu My World Batı Ataşehir bölgesinde açtık. RE/MAX ABC, Batı Ataşehir ofisi Ağaoğlu My World projesinin yanısıra bölgedeki Uphill Court, Kent Plus, Incity, Palladium, Baytur Stargate projeleri de dahil olmak üzere 8 bin konutun ikinci el satış ve kiralamasını yürütüyor. Kadromuzu genişleteceğiz. İlk etapta 40 gayrimenkul danışmanını dahil etmeyi hedefeledik."

Şişmeden alıyorlar

15 Mart tarihine dikkat çeken Selami Arpacı, "Bu tarihten itibaren piyasa iyice hareketlenecek.

2007'de durgunluk vardı. Kesin görüşüm, Mart 2008'e kadar piyasanın hareketleneceği. Planımızı ve stratejimizi ona göre yapıyoruz. Mart 15'ten sonra hareket olacağını öngörenler şimdiden alıma başladı. Çünkü o tarihe kadar fiyatlarda artış olabilir. Şişmemiş fiyatlardan alım yapıyorlar. Durgunken alım yapanlar, hareketliyken satıyor" diyor.

Eltes Güneşi'nin ikinci eli de bizden soruluyor

Ağaoğlu projelerinin ikinci ellerinde olma kararını, kendisi için dönüm kararı olarak niteleyen Selami Arpacı, "En hassas nokta, Ağaoğlu projelerini tercih etmemdi. İlk olarak Ağaoğlu My City'de yer almıştım. Bugün, 2008'in ilk günlerinde de yine Ağaoğlu projesi olan Eltes Güneşi'nde ikinci el satışlarına başladık. Diğer Ağaoğlu projelerinde olduğu gibi Eltes Güneşi'nin ikinci el satış ve kiralaması da bizden soruluyor" dedi. Selami Arpacı, dün itibariyle, Eltes'teki ikinci el 50 daireden yüzde 90'ının kiralık, yüzde 10'unun ise satılık olduğunu ifade etti.

Çekmeköy gerçeğini müteahhit firmalar 1995 yılında gördü

İstanbullular için Çekmeköy gerçeğinin 2000'de başladığını, oysa müteahhit firmaların 5 yıl öncesinde, yani 1995'te bu gerçeği gördüğünü söyleyen Selami Arpacı, "Sadece müteahhitler değil, emlak piyasasının içinde olan bizler de Çekmeköy gerçeğini o tarihlerde görmüştük. 1999 depremi ile birlikte bu bölgedeki projeler piyasaya çıkmaya başladı" dedi. Çekmeköy'ün yanı sıra, Ümraniye'nin bugünkü diğer konut bölgelerinin (Dudullu, Sarıgazi, Tepeüstü, Taşdelen gibi) o dönemde keşfedildiğini aktaran Selami Arpacı, "Yalnız bunların içinde Çekmeköy çok gelişti. Ümraniye'de oturan da, Dudullu'da oturan da 'Çekmeköy'de oturuyorum' diyor. Bu bana çok ilginç geliyor. Yani Çekmeköy oldukça popüler bir bölge oldu" diye konuşuyor.

Arsalar toplandı

Müteahhit firmaların, geleceği görüp bu bölgeden kazanç elde ettiklerini, hatta bölgede büyük arsaların da toplandığını söyleyen Selami Arpacı, yakında inşaata başlanabilecek durumda birçok arsa olduğunu hatırlatıyor. Selami Arpacı, bu bölgeye yatırım yapan firmaların karşılığını çok net şekilde aldığını belirtiyor.

Dünyada benim bir örneğim yok Las Vegas'ta yine ödül alacağım

DÜNYANIN hiçbir ülkesinde, hiçbir emlak zincirinde daha, 5 franchise ofisinin birden brokeri olan bir girişimcinin bulunmadığını hatırlatan RE/MAX ABC Ofisi sahibi Selami Arpacı, "Bu alanda benim gibi bir örnek daha yok. Bu konuda iddialıyım ve geçen yıl aldığım ödülüm var. Bu yıl Amerika'ya davetliyim. Orada da, Las Vegas'ta yine bana ödül verecekler" dedi. Arpacı, markalı emlakçı olmanın getirisini şu sözlerle ifade ediyor: "17 yıl Fenerbahçe'de bir klasik isim altında hizmet verdim. Düzeyli bir emlakçıydım ama, inanın kadro bile kuramıyordum. Bugünkü anlamda portföy de gelmiyordu. Remax'e geçtikten sonra 7 yılda bu noktaya gedim. Geldiğim nokta, franchise anlamında Türkiye'nin en büyüğü olmam. Bir emlak zincirine bağlı en çok franchise ofisine aynı anda sahip tek firma benimki. Dünyada, herhangi bir emlak şirketinde 5 ofisi birden olan kimse yok. Ben potansiyel bölgeleri fark ettim. Sistemin getirdiği güçle işi idare etmek kolay olduğu için bölgesel seçimim de iyi olduğu için, işler birbiri ardına geldi. Sistem sayesinde iş yürüyor. Tecrübemi de işin içine kattım. Bunun içinde Ağaoğlu projelerinin çok etkisi oldu."

(www.hurriyetemlak.com)