03 / 07 / 2022

Emlak vergisi 2022 ödeyecekler dikkat! Son tarih belli oldu!

Emlak vergisi 2022 ödeyecekler dikkat! Son tarih belli oldu!

Bugün itibariyle başlayan emlak vergisi ödemeleri vatandaşlar tarafından merakla araştırılıyor. Peki emlak vergisi nasıl ödenir? emlak vergisi son ödeme tarihi ne zaman? Sorularının yanıtına haberimizde yer verdik. İşte emlak vergisi ve detayları...Bugün itibariyle başlayan emlak vergisi ödemeleri vatandaşlar tarafından merakla araştırılıyor. Peki emlak vergisi nasıl ödenir? emlak vergisi son ödeme tarihi ne zaman? Sorularının yanıtına haberimizde yer verdik. İşte emlak vergisi ve detayları...

Bugün itibariyle başlayan emlak vergisi ödemeleri vatandaşlar tarafından merakla araştırılıyor. Peki emlak vergisi nasıl ödenir? emlak vergisi son ödeme tarihi ne zaman? Sorularının yatınıta haberimizde yer vedik. İşte emlak vergisi ve detayları... 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu'na göre Türkiye sınırlarınnda yer alan bina ve arsa mülkleri için verilen bir vergidir. Hak sahibi hayatta değil ise arsa ya da binanın tahsis edildiği kim ise vergiyi ödemekle mükellef kişidir. Peki emlak vergisi neleri kapsar?

Emlak vergisi 2022 ödeyecekler dikkat! Son tarih belli oldu!

Emlak vergisi neleri kapsar?

Emlak verisi  arsa, bina, arazi ya da ticari ünite gibi gayrimenkul varlıklarından alınan vergiye emlak vergisi denimektedir. Öte yandan vergi oranları konut, arazi ve arsa ya da ticari ünite olmak üzere taşınmazın özelliğine göre farklılık gösterir. Ödeme ile ilgili olarak belediyelerden tahsis edilen beyannamenin doldurululması gereklidir.

Sende iki 2 taksit şeklinde ödenen emlak vergisinin t aşınmaz sahipleri ise ödeme tarihlerinin ne zamn son bulacağını merak ediyor. Emlak vergisi ödemeleri bugün itibariyle başladı. Emlak vergisinin ilk taksiti 31 Mayıs 2022 tarihine kadar ödenecek.

Emlak vergisi 2022 ödeyecekler dikkat! Son tarih belli oldu!

Emlak vergisi nasıl ödenir?

Emlak vergisi belediyeler aracılığıyla  ödeniyor. Ayrıca belediyelerin ilgili hesabına EFT yoluyla da ödeme gerçekleştirilebiliyor.

Emlak vergisini zamanında ödemeyen vatandaşlar "mükellef geciken taksit için her ay 6183 sayılı kanun" hükümlerine göre tespit edilen oranda gecikme cezası ödemek zorunluluğu bulunmaktadır.

2006'nın Mart ayından itibaren tespit edilen aylık gecikme cezası yüzde 2,5 dir.

2022 emlak vergisi yüzde kaç arttı?

2022'de emlak vergisini kimler ne kadar ödeyecek?

TC ile emlak vergisi ödeme nasıl yapılır?