05 / 07 / 2022

Emlak vergisi hakkında her şey!

Emlak vergisi hakkında her şey!

Emlak Vergisi ikinci taksit ödemeleri yarın başlıyor ve 30 Kasım’a kadar devam edecek. Peki Emlak Vergisi nasıl ve neye göre hesaplanıyor, ödemeler nereye yapılıyor?Milyonlarca gayrimenkul sahibini ilgilendiren Emlak Vergisi’nin ilk taksitleri 1 Mart ile 31 Mayıs arasında ödendi. Şimdi de ikinci taksit ödemelerine sıra geldi. Posta'dan Meltem Kara Söyleyenoğlu'nun haberine göre, 1 Kasım tarihinden 30 Kasım tarihine kadar bu ödemeler yapılacak. Emlak Vergisi, arazi, arsa ve de binalar için ödeniyor. Gayrimenkulünü elden çıkarmayanlar ile geçen sene gayrimenkul alanlar bu yıl vergi ödeyecek.

Nasıl hesaplanır?


4 yılda bir takdir komisyonları tarafından emlak değerleri yeniden belirleniyor. Son olarak 2017 yılında tespit edilen değerler, 2021’e kadar geçerli. Ara yıllarda rakama yeniden değerleme oranı ekleniyor. Yeniden değerleme oranı bu sene için yüzde 23.73 olarak tespit edildi. Yani; vergi miktarı, yeniden değerleme oranının yarısı olan yüzde 11.87 artırılarak bulunuyor.

Büyükşehirde binde 2


Örneğin komisyon evinizin rayiç değerini 100 bin TL olarak belirlediyse, ara yıllarda bu değere yeniden değerleme oranının yarısı ekleniyor. Ortaya çıkan rakamın üzerine, gayrimenkulun türüne göre belirlenen oranlar da ekleniyor. Konutların vergi oranı büyükşehir sınırlarında binde 2, büyükşehir olmayan yerlerde ise binde 1 şeklinde hesaplanıyor.

Nereye ödeniyor?


Emlak Vergisi ödemesi, gayrimenkulun bağlı bulunduğu belediyeye direkt olarak yapılabiliyor. Ayrıca belediyelerin hesabının yer aldığı banka şubelerine de ödeme yapılabilir. Ödemeler kredi kartı ya da nakit olarak yapılabiliyor. Emlak Vergisi, bir yılda mart ve kasım ayları olmak üzere iki taksit halinde ödeniyor. Başka taksit de yapılmıyor.

Büyükşehirde yer alan konut için vergi örneği


Evin 2018 yılına ait Emlak Vergisi değeri: 140 bin lira.

2018 yılına ait yeniden değerleme oranının yarısı: (Yüzde 23.73/2)=Yüzde 11.87.

Meskenin 2019 yılı Emlak Vergisi değeri: 156 bin TL (küsurat siliniyor).

Bu değerin binde 2’si: 312 lira vergi ödenecek.

Emlak vergisi hakkında her şey!

Gecikmeyin cezası var


Bir gayrimenkulu olan ve muafiyet şartlarını taşımayanlar Emlak Vergisi ödemek zorunda. Emlak Vergisi’nin ilk ve ikinci taksidini mutlaka belirlenen süre içinde ödemek gerekli. Gecikme durumunda aylık yüzde 2 gecikme faizi de uygulanıyor.

 

Dikkat! Emlak vergisi ödemeleri yarın başlıyor!