Emlak vergisi için son 2 hafta kaldı!

Emlak vergisi için son 2 hafta kaldı! Emlak vergisi için son 2 hafta kaldı!

Mart ayında başlayan emlak vergisi dönemi Mayıs ayı vergi takvimine göre, bu ay sonu sona eriyor. Buna göre, emlak vergisi için son 2 hafta kaldı..Mayıs ayı vergi takvimine göre, Mart ayında başlayan emlak vergisi dönemi bu ay sonu sona eriyor. Buna göre, emlak vergisi için son 2 hafta kaldı.


Emlak vergisi mükellefleri taşınmaz malın sahibi oluyor. Kanunen emlak vergisi mükellefiyeti taşınmazın satın alınan tarihi takip eden yılda başlıyor. Bu sene taşınmaz satın alan kimselerin vergi mükellefiyeti 2017 yılında başlıyor.


Emlak vergisi bedeli, taşınmazın türü üzerinden belirlenen oran ile taşınmazın değeri ile hesaplanıyor. Büyükşehir belediyelerinde bu vergi yüzde 100 zamlı olarak uygulanıyor. 


Emlak vergisi oranları 2016

Konutların vergi oranı büyükşehir sınırlarında binde 2; büyükşehir olmayan yerlerde ise binde 1 olarak hesaplanıyor. İşyeri, dükkan emlak vergisi oranı büyükşehirde binde 4, büyükşehir olmayan belediyede ise binde 2 olarak uygulanıyor.


Arsa ve arazilerde ise vergi oranları şu şekilde; Büyükşehirdeki bir arazinin vergi oranı binde 2, büyükşehirde olmayan bir arazinin vergi oranı binde 1; Büyükşehirdeki bir arsanın vergi oranı binde 6, büyükşehirde olmayan bir arsanın vergi oranı binde 3 oranı ile vergi hesabı yapılıyor.Geliri olan engelliler emlak vergisi öder mi?Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com