Emlak vergisi ücretleri 2015!

Emlak vergisi ücretleri 2015! Emlak vergisi ücretleri 2015!

Kanunen Türkiye sınırları içinde bulunan bina, arsa ve araziler emlak vergisinin konusuna giriyor. Peki, emlak vergisi mükellefleri ne kadar vergi ödeyecek? 2015 Emlak vergisi ücreti ne kadar?Emlak vergisi ücretleri 2015!

Emlak vergisi, 1319 sayılı kanun gereğince gayrimenkul sahipleri tarafından ödeniyor. Kanunen Türkiye sınırları içinde bulunan bina, arsa ve araziler emlak vergisinin konusuna giriyor.


Mükellefler, bu vergiyi her sene ödemek ile mükellef oluyor. Emlak vergisi her sene iki eşit taksit halinde ödeniyor. 


Verginin ilk taksit ödemeleri Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ödeniyor. İkinci taksit ödemeleri ise Kasım ayında ödeniyor. 2015 yılı emlak vergisi ödemeleri devam ediyor.


Hala vergi borcunu ödememiş mükelleflerin ilk taksitleri için önünde 11 günü bulunuyor. Peki, mükellefler ne kadar vergi ödeyecek? Emlak vergisi ücreti ne kadar?


Emlak vergisi hesaplamaları taşınmazın değeri üzerinden emlak vergisi oranlarının hesaplanması ile buluyor. 2015 yılı hesaplamalarında kullanılan emlak vergisi oranları şu şekilde sıralanıyor:


Büyükşehir Belediyesi

Binalarda Binde 4 

Meskenlerde Binde 2 

Arazilerde Binde 2 

Arsalarda Binde 6 


Normal Yörelerde  

Binalarda  Binde 2                    

Meskenlerde Binde 1                  

Arazilerde Binde 1                

Arsalarda  Binde 3    


Siz de yukarıdaki oranlarla taşınmazın değeri üzerinden ödeyeceğiniz emlak vergisi ücretini hesaplayabilirsiniz.Emlak vergisi başlama tarihi!
Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com