12 / 12 / 2023

Emlak vergisi yapılandırma son gün 2014!

Emlak vergisi yapılandırma son gün 2014!

Torba Yasa ile af getirilen vergi ve alacaklar arasında emlak vergisi de bulunuyor. Peki, emlak vergisi nasıl yapılandırılır? Emlak vergisi yapılandırma son gün 2014 ne zaman?Emlak vergisi yapılandırma son gün 2014!

Eylül 2014 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 6552 sayılı Torba Yasa ile af getirilen vergi ve alacaklar arasında emlak vergisi de bulunuyor.


Kanun gereğince, vadesi 30.04.2014 tarihinden önce olan  Emlak  vergisi ile çevre temizlik vergisi ve bunlara bağlı vergi cezaları, gecikme faizleri, gecikme zamları ve Emlak vergisi üzerinden hesaplanan taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına katkı payı ile buna bağlı gecikme zammı yapılandırılabiliyor.


Vergi borcunu yapılandırmak isteyen mükelleflerin belediyeye müracaat etmeleri gerekiyor. Müracaatın zamanında yapılmaması durumunda yapılandırma hakkı kaybediliyor. Peki, emlak vergisi yapılandırma son gün 2014 ne zaman?


Emlak vergisi yapılandırma için, taşınmazın bağlı olduğu belediyeye 30 Kasım'a kadar müracaat edilmesi gerekiyor.


Yapılandırılan emlak vergisi taksit ödemeleri ise 1 Aralık'ta başlıyor. Bir yılda ikiden fazla taksitin süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi halinde yapılandırma hakkı kaybediliyor. 


Yapılandırma kapsamında taksitler kredi kartıyla da ödenebiliyor.


Yapılandırmaya konu alacaklarla ilgili olarak açılmış olan davalardan vazgeçilmesi ve bu alacaklarla ilgili olarak daha sonra dava açılmaması, bu kararlar ile hükmedilmiş yargılama giderleri ve vekâlet ücreti bulunması halinde bunların talep edilememesi ve yapılandırma sonrası oluşan dönem borçlarının da aksatılmadan ödenmesi şartlarında yapılandırmadan faydalanabiliyor.


Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasını düzenleyen 6111 sayılı Kanundan yararlanma hakkı devam eden alacaklar için bu yapılandırma uygulanmıyor.2014 yılı emlak vergisi 2. taksit ödemesi ne zaman son?Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.comGeri Dön