14 / 08 / 2022

En çok kiralık yazlık evler nerede arandı?

En çok kiralık yazlık evler nerede arandı?

Zingatcom tarafından açıklanan verilere göre 2021 yılının ilk yarısında en çok kiralık evler Kuşadası'nda arandı.Emlakçılık alanında hizmet veren Zingatcom en çok kiralık ev aranan bölgeleri açıkladı. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; 2021'de pandemi nedeniyle yazlık evlere olan ilgi devam ediyor. 

Zingat kullanıcıların  ilk yarısında yaptıkları kiralık yazlık ev arayışında ilk sırada yer bölgelerin dördü Ege sahillerinden olurken, sıralamaya Akdeniz'den sadece Alanya dahil olabildi. 

Yazlık ev kiralamak isteyenlerin en çok arayış yaptığı ilçe Aydın Kuşadası olurken, onu Didim, Bodrum (Muğla), Çeşme (İzmir) ve Alanya (Antalya) takip etti. 

En çok kiralık yazlık evler nerede arandı?

Açıklamada verileri değerlendiren Zingat Satış Direktörü Eser Karaismailoğlu, söz konusu ilçelerin geçen yıl olduğu gibi en çok tercih edilen tatil bölgelerinden biri olduğunu dile getirdi.

Özellikle Nisan ve Mayıs ayında sokağa çıkma yasakları ve hafta sonu kısıtlamalarında geniş evlerin tercih edildiğini , yazlıkların ve villa gibi müstakil yaşam alanlarının fazla olduğu bölgelerin yoğun taleple karşılaştığını söyleyen Karaismailoğlu, Çanakkale'den Mersin'e uzanan tüm sahil şeridinin sezonu önceki senelere oranla çok erken açtığını belirtti.

Karaismailoğlu, kiralık yazlık talebindeki yükselişin fiyatları da etkilediğini belirterek, şunları söyledi: 

"Metrekare başına konut kira değerleri mayısta yıllık bazda Alanya'da yüzde 50, Çeşme'de yüzde 44, Didim'de yüzde 36, Bodrum'da yüzde 34, Kuşadası'nda ise yüzde 26 nominal artış gösterdi. Metrekare başına konut satış fiyatındaki artış ise Alanya, Bodrum, Kuşadası ve Didim'de yüzde 50'ye yaklaştı, Çeşme'de yüzde 42 seviyesini buldu. Kıyı şeridindeki gözde tatil beldelerinde sezon kapanışı uzayacak. Büyük şehirlerden tatil beldelerine yerleşen vatandaşların sayısındaki artışın devam etmesini bekleyebiliriz."

Yazlık kiraları cep yakıyor!