Ender Yorgancılar: İzmir İl Özel İdaresi'ne ait malların Maliye Hazinesi'ne devri gözden geçirilmeli!

Ender Yorgancılar: İzmir İl Özel İdaresi'ne ait malların Maliye Hazinesi'ne devri gözden geçirilmeli!Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, İzmir İl Özel İdaresi'ne ait malların Maliye Hazinesi'ne devriyle ilgili kararın gözden geçirilmesi gerektiğini bildirdi...


Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar,  İzmir  İl Özel İdaresi'ne ait malların Maliye Hazinesi'ne devriyle ilgili kararın gözden geçirilmesi gerektiğini bildirdi. 


Yorgancılar, yaptığı açıklamada, TBMM'de kabul edilen ve 30 Mart'ta yapılan seçimlerin ardından yürürlüğe giren 6360 Sayılı Kanun uyarınca il özel idarelerinin kapatıldığını hatırlattı. 


Söz konusu kararının ardından İzmir genelinde İl Özel İdaresi'ne ait mal ve taşınmazların devri ile ilgili tartışmaların gündeme geldiğini kaydeden Yorgancılar, aralarında Tavşan Adası, 114 bin metrekarelik eski Sümerbank Basma Fabrikası arazisi, iş merkezleri, dinlenme tesisi, biri 5 yıldızlı, 3 otelin bulunduğu toplam bin 708 taşınmazın Maliye Hazinesi'ne devredildiğini belirtti.


Katılımcılığı ve şeffaflığı esas alan bir paylaşım modeli beklerken taşınmaz ve malların Hazine'ye devir kararının iş dünyasında hayal kırıklığına neden olduğunu savunan Yorgancılar, şunları kaydetti:


"Ege Bölgesi Sanayi Odası olarak bu tartışmanın tarafı değiliz. Ancak İzmir'in malları İzmir'de kalmalı, İzmir için değerlendirilmeli, İzmir’in hakkı hiçbir şekilde kaybolmamalı. İzmir İl Özel İdaresi'ne ait malların Maliye Hazinesi'ne devri ile ilgili kararın yeniden gözden geçirilmesini bekliyoruz." 


AA