Engelli ve dar gelirliye özel konutlar üretilecek!

Engelli ve dar gelirliye özel konutlar üretilecek! Engelli ve dar gelirliye özel konutlar üretilecek!

"2019 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı" kapsamında, engelli, yaşlı, öğrenci ve dar gelirlilerin konut ihtiyacı için özel çalışmalar yapılacak. 81 ilin sosyal analiz haritası çıkarılacak ve buna göre konut alanları geliştirilecek."2019 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı" açıklandı. Çok sayıda sosyal projenin öne çıktığı programda engelli, yaşlı, öğrenci ve dar gelirlilerin barınma ihtiyacını karşılayacak tedbirler alınacağı açıklandı. Çalışmalar kapsamında her ilin sosyal analiz haritası çıkarılacak ve ihtiyaçlar tespit edilecek.

81 ilde çalışmalar başlayacak

Akşam Gazetesi'nden Osman Nuri Cerit'in haberine göre, 81 il ölçeğinde Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi oluşturulacak. Projelerde, engelli, yaşlı, öğrenci ve dar gelirli gibi toplumun dezavantajlı kesimlerinin barınma ihtiyaçları ön plana çıkacak. Yaşlı ve engellilerin yaşamını kolaylaştıracak tüm detayların yer alacağı yeni programda üniversite bölgelerinde ise öğrencilerin barınma ihtiyacına yönelik projelere öncelik verilecek.

Konut alanları geliştirilecek

Kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında her bölgenin sosyal, kültürel, tarihi ve geleneksel özellikleri gözetilecek. Sağlıklı, engelsiz, güvenli, çevre ve çocuk dostu konut alanları geliştirilecek. Hazırlanacak raporlar ile yerel yönetimlere rehber oluşturacak. 

Gayrimenkul Değerleme Sistemi geliştirilecek!