Erol Yarar: Yatırımlarla kayak turizmini canlandırabiliriz!

Erol Yarar: Yatırımlarla kayak turizmini canlandırabiliriz!

TKF Başkanı Erol Yarar:"İstenilen yatırımlar yapıldığında Türkiye'de 9,5 milyonu yabancı, 4 milyonu da yerli olmak üzere 13,5 milyon kişi kayak turizminden faydalanarak, Türkiye'ye gelir getirecek"


Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı (TKF) Erol Yarar, "İstenilen yatırımlar yapıldığında Türkiye'de 9,5 milyonu yabancı, 4 milyonu da yerli olmak üzere 13,5 milyon kişi kayak turizminden faydalanarak, Türkiye'ye gelir getirecek" dedi. 


Bolu Ticaret ve Sanayi Odası konferans salonunda, Bolu Valisi Aydın Baruş, AK Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Metin Yılmaz, Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Türker Ateş, ilçe belediye başkanları ve daire amirlerinin katıldığı Doğa ve Kayak Turizmi toplantısında bir sunum yapan Arar, kış turizmi ve kayak hakkında bilgiler aktararak, Türkiye'nin kayak sporu potansiyelini değerlendirdi. 


Arar, kayak alanında, Türkiye'nin dünyada hiçbir söz hakkına sahip olmadığına dikkat çekerek, Türkiye'nin yarısından daha küçük ülkelerin kayak sporu sayesinde milyarlarca dolar kazandığını anlattı. 

Konuşmasında kayağın bölgesel kalkınma sağlayan tek spor olduğunu anlatan Arar, "Türkiye çok hızlı büyüyen, büyüme potansiyeli büyüme oranlarının çok üstünde olan bir ülke. 

Kayağın da bir kalkınma projesi olarak uygulanması lazım. Kayak bir spor olmasına rağmen nasıl bir kalkınma projesi olabilir. Bunlar arasında nasıl bir bağlantı kurulabilir. 

Önce bunları araştırmak lazım. 

Dünyada bölgesel kalkınma sağlayan tek spor kayaktır. Bir sürü spor dalı var ama kayağın sahip olduğu bir özellik var ki başka hiçbir sporda yok. 

İnsanlar kayak kaymak için gelip müthiş paralar bırakarak bölgelerimizi kazındırıyorlar. Bolu sadece kayak sayesinde Türkiye'nin en zengin ili olabilir" diye konuştu. 


Diğer taraftan, kayağın ailece yapılan bir spor olduğuna da dikkat çeken Arar, "Kayak dünyada bulunan iki olimpik daldan biridir. Bir yaz sporları var bir de kış sporları. Dağlar düzgün planlanırsa kışın olduğu kadar yazın da kullanılabilir. 

Türkiye'nin dağları bu spor için en elverişli bölgedir ve kayağa yapılan yatırımlar 5 ila 7 yılda kendini geri ödemektedir" şeklinde konuştu. 

Konuşmasında, kış sporlarının ekonomik katkılarından da bahseden Arar, tüm sektörler değerlendirildiğinde sanayi üretiminin senelik 20 milyar avro olduğunu anlatarak, kış turizmi gelirlerinin ise yıllık 100 milyar avro olduğunu ifade etti. 


Arar, dünyada 80 ülkede 2 bin kayak tesisi, bu kayak tesislerinde 6 bin pist ve 27 bin lift bulunduğunu, Türkiye'de ise bu sayının çok düşük olduğunu söyledi. 


Türkiye'nin çok büyük bir kayak potansiyeli olduğunu da dile getiren Arar, Avusturya'nın Türkiye'den çok küçük olmasına ve sadece ülkenin bir bölümünün dağlık olmasına rağmen kayaktan çok büyük gelirler elde ettiğini belirterek, "Avusturya'nın 8,4 milyon nüfusu var. Gayri Safı Milli Hasılası 309 milyar avro, turizmden elde etmiş olduğu gelir 44 milyar ,bunun yüzde 85'i kayaktan geliyor. 


Şu anda Avusturya'nın sadece kayaktan elde ettiği gelir. Türkiye'nin turizm gelirlerinden daha fazla. Şu anda Avusturya'nın en zengin bölümü dağları" ifadesini kullandı. 

Arar, yatırım yapıldığı takdirde Türkiye'de 48 farklı ilde verimli kayak yapılabileceğine dikkati çekerek, bunun için yapılabilecek yatırımlar hakkında bilgi verdi. 

Kayak alanında söz sahibi olabilmek için Türkiye'nin 2023 yılına kadar yapması gereken yatırımları anlatan Arar, "Türkiye, 18,5 milyar avro harcayarak 5 bin otel yapmalı. 

15 milyar avro harcayarak 100 bölgeye altyapı yatırımı yapmalı. 5,6 milyar avro harcayarak 100 bölgeye bin lift yapmalı. 5 milyar avroya dağ işleme makineleri almalı. Tanıtım, eğitim ve okullara ağırlık vererek, 4,1 milyar avro harcamalı. 250 milyon avroya bölge kayak hastaneleri yapmalı. Yani toplam 48,450 milyar avro harcayarak yıllık turizm gelirlerini katlayabilir. İstenilen yatırımlar yapıldığında Türkiye'de 9,5 milyonu yabancı, 4 milyonuda yerli olmak üzere 13,5 milyon kişi kayak turizminden faydalanarak, Türkiye'ye gelir getirecek" dedi. Bolu Ekspres