Erzincan'da kentsel dönüşüm çalışmaları hızlandı!

Erzincan'da kentsel dönüşüm çalışmaları hızlandı! Erzincan'da kentsel dönüşüm çalışmaları hızlandı!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Erzincan Hocabey ve Kızılay mahallelerindeki alanın tamamını kentsel dönüşüm sahası ilan ettiklerine dikkat çekti. Kurum, Merkez Çarşı ve Başbağlar Mahallesi'nde de çalışmalara başlanacağını belirtti.Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Erzincan'daki programları kapsamında Terzibaba Türbesi'ni ziyaret etti. Kurum, daha sonra Vali Mehmet Makas, AK Parti Erzincan milletvekilleri Burhan Çakır, Süleyman Karaman, Belediye Başkanı Bekir Aksun, ilçe belediye başkanları ve kurum amirlerlerinin katılımıyla, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünde düzenlenen İl Koordinasyon Toplantısı'na katıldı.

Erzincan'ın yılar önce depremler sebebiyle çok büyük acılar yaşadığını vurgulayan Kurum, benzer acıların yaşanmaması için önemli çalışmaların sürdürüldüğünü belirtti. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Hocabey ve Kızılay mahallelerindeki alanın tamamını kentsel dönüşüm sahası ilan ettiklerine dikkat çeken Kurum, "Birinci etaptan sonra ikinci etapta yapılması planlanan, 693 hak sahibinin bulunduğu alanı Bakanlığımız, Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğümüz, yine Erzincan Belediyemiz ile vatandaşlarımızla görüşmeye başlayacak. Akabinde Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ikinci etap çalışmaları ve inşaat faaliyetlerini yürütecek" açıklamasında bulundu. 

Tüm çalışmalarda vatandaşların rızasını alacaklarını vurgulayan Kurum, şunları kaydetti: 

"Yerel mimarinin kullanılacağı, burada yine yerel malzemelerin dikkate alınacağı, yaşamın ihtiyaçlarının gözetileceği proje için görüşmelere başlayıp, önümüzdeki yıl da inşaatlara başlayacağız. 2023'te bu bölgedeki kentsel dönüşümü tamamlamak istiyoruz. Tüm vatandaşımızın rızası her şeyin önündedir. Bugüne kadar hep vatandaşımızın rızasıyla hareket ettik, bundan sonraki süreçte de aynı şekilde hareket edeceğiz. 1939'da yapılaşmış bir başka bölge, Merkez Çarşı olarak bildiğimiz bir alan var. Burası 55 bin metrekarelik alana sahip, burada 480 hak sahibi vatandaşımız var. Burada kentsel dönüşüm projesi başlatıyoruz."

Kurum, Merkez Çarşı'da yapılacak projenin görüşmelerini Belediye ve Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğünün birlikte yürüteceğini aktardı. 

Başbağlar Mahallesi'ndeki 80 konutluk, "polis lojmanları" olarak bilinen bölgede de bir projeyi hayata geçireceklerini kaydeden Kurum, şöyle konuştu: 

"Burada 83 hak sahibi vatandaşımız var. Bu binalar da riskli bina statüsünde. Bu alanda da yine aynı şekilde görüşmelerimizi yapıp, bir kentsel dönüşüm projesi burada başlatmak istiyoruz. Bu çerçevede çalışmalarımızı yapıp, yıl sonuna kadar görüşmelerimizi tamamlayarak, önümüzdeki yıl 3 alanda inşaatlara başlayıp, en kısa zamanda vatandaşlarımıza sağlam, güvenli konutların teslim işlemini yapıyor olacağız. Bu çerçevede vatandaşlarımıza hem taşınma hem kira yardımı yapacağız. Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı 50 ve 100 bin sosyal konut kapsamında, Erzincan'a 1192 konutumuzun merkez ve ilçelerde inşaatını gerçekleştiriyoruz. Bu kapsamda da Toplu Konut İdaresi Başkanlığımız hemen hemen yarısının ihalesini yaptı. Kalan yarısına ilişkin ihale süreçleri devam etmekte."

Malatya Pütürge'de afet konutları inşaatı hız kesmiyor!