İstanbul'da kentsel dönüşüm çalışmaları hız kesmiyor!

İstanbul'da kentsel dönüşüm çalışmaları hız kesmiyor!İstanbul'da kentsel dönüşüm çalışmalarında yeni dönem başladı. KİPTAŞ, İstanbul İmar A.Ş. ve BİMTAŞ’ın ortaklığıyla start verilen "İstanbul Yenileniyor" uygulaması kapsamında başvurular sona erdi. 


İstanbul'da kentsel dönüşüm çalışmalarında yeni dönem başladı. KİPTAŞ, İstanbul İmar A.Ş. ve BİMTAŞ’ın ortaklığıyla start verilen "İstanbul Yenileniyor" uygulaması kapsamında başvurular sona erdi. 

"İstanbul Yenileniyor" uygulaması için başvurular 5 Temmuz'da başlamıştı. İstanbulyenileniyorcom adresinden yapılan başvuru sayısı belirlendi.

İstanbul

KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt, Twitter hesabından konuya ilişkin bir video paylaştı. Ali Kurt, "Sadece bir ayda http://istanbulyenileniyorcom’dan aldığımız başvuru bizim için sayıdan çok daha fazlası. Riskli yapıdaki vatandaşlarımızın endişesini hissediyor, çözüm aradığını biliyoruz. Bu sistemle şartları birlikte belirleyecek uzlaşırsak en uygun koşullarla yapıları yenileyeceğiz" ifadelerini kullandı. 

İstanbul

İstanbulyenileniyorcom adresinden 1 ayda 37 ilçe, 401 mahalle, 1.172 parselde, 40 bin birimden toplamda 1.500 başvuru yapıldı. 

İstanbul

3.000'den fazla yapıda, 29 bin konut, 2 bin ticari birimde yaklaşık 115 bin kişiyi ilgilendiren 341 farklı alana ilişkin ilk aşamada sona gelindi. 

İstanbul

"İstanbul Yenileniyor" uygulamasıyla kentsel dönüşüm için başvurular bir merkezde toplanacak. Ali Kurt, İstanbul Yenileniyor uygulamasını şu şekilde anlattı:

"Öncelikle riskli yapıda yaşadıklarını düşünen vatandaşlarımız çok basit bir işlem adımından sonra internet üzerinden sistemimize kayıt olacaklar ve hangi yapının yenilenmesini istiyorlarsa başvuru yapacaklar. Bu başvurudan sonra biz vatandaşımızın yapısının fotoğrafını çekeceğiz. Plan bilgisi mülkiyet bilgisi ve o bölgede yakın zamanda bitmiş sıfır konutların satış fiyatlarını tespit edeceğiz. Buradaki amacımız vatandaşımız mevcut mülkünün fotoğrafını görsün, planlı mı plansız mı planına göre yapılaşma şartı var mı yok mu ayrıca da bitmiş konutların fiyatını vermekteki amacımız da orda dairelerini yenilemeleri halinde hangi değerde bir mülklerinin olacağını bilmelerini istiyoruz. Burada bilinci oturtmaya çalışıyoruz. Bu bilgilendirmeyi 1 hafta 10 gün sürede vatandaşımıza göndereceğiz. Bu bilgilendirmenin ekinde de sistemin nasıl işlediğini belirten yol haritası ve bazı belgeler ve bilgiler istiyoruz. Biraz da vatandaşımızı burada bilinçlendiriyoruz. Mesela diyoruz ki tapu tahkikat belgeni al, nereden ne şekilde alınabilir gibi temel bilgileri istiyoruz.

Ayrıca en önemlisi, vatandaşımız olmadan bu süreçte olmaz. Buradaki önemli şey 2/3 uzlaşı. Yani bizden teklif almak isteyen vatandaşlarımızın teklifle ilgili 2/3 çoğunluğu sağlamasını istiyoruz. Bu dilekçeler sisteme yüklendiği an 2. aşamaya geçiliyor."

İstanbul Yenileniyor projesinin detayları belli oldu!

Pınar Demircan/Emlakkulisi.com