Erzurum'daki Atlama Kuleleri'nin çökme nedeni heyelan!

Erzurum'daki Atlama Kuleleri'nin çökme nedeni heyelan! Erzurum'daki Atlama Kuleleri'nin çökme nedeni heyelan!

Gazi Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Mollamahmutoğlu: "Buradaki gözlemlerimizde ilk olarak heyelan olduğunu gördük. Şu anda kulelerde 'yıkılma olacak' falan söylemek doğru değil. Konuyu farklı noktalara çekmek doğru olmaz"
Erzurum'da, 2011 Dünya Üniversitelerarası Kış Oyunları için yapılan ülkenin tek atlama kulelerinin pistlerinin çökmesinin ardından alanda inceleme yapan heyetin ilk tespiti: "heyelan".


Çat yolunda Kiremitliktepe'de bulunan Atlama Kuleleri'ndeki çökmenin meydana geldiği pistlerde Spor Genel Müdürlüğü, Gazi Üniversitesi öğretim üyeleri ve AFAD yetkililerinin de aralarında bulunduğu heyet bölgede ilk incelemelerini yaptı.


Zeminde kaymaların olduğunu tespit ederek fotoğraflayan, bölgeden numune toprak ve taş örnekleri alan heyet hazırlayacağı raporu Spor Genel Müdürlüğü'ne sunacak.


Heyetle inceleme yapan Gazi Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Murat Mollamahmutoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, ilk belirlemelere göre çökmenin nedeninin heyelan olduğunu söyledi.


Çökmeyle ilgili detaylı bilginin daha sonra ilgili kurum tarafından verileceğini, kesin ve net bir açıklama yapmanın doğru olmayacağını vurgulayan Mollamahmutoğlu, şöyle konuştu:


"Oluşan bu heyelan için heyetle birlikte buradayız. Hem ilgili kurum hem de firma yetkilileri ve bizler kurumun mühendisleriyle birlikte bir inceleme yaptık. Bu incelemeler sonucunda daha önce yapılan projelendirme ve etüt çalışmaları bir araya toplanacak, değerlendirilecek. Bu oluşan hasarın nedenleri böylece net olarak tespit edilmiş olacak. Ondan sonraki projelendirme çalışmaları da ilgili kurum tarafından sizlerle paylaşılacaktır. Şu an bir şey söylemek doğru olmaz, bir şeyler söylemek için henüz erken."


Mollamahmutoğlu, heyelanın ardından konunun farklı yerlere çekilmesinin veya kulelerin yıkılacağını dile getirmenin doğru olmadığını ifade etti.


Atlama kulelerinde herhangi bir hasarın veya kaymanın olduğunu söylemenin yanlış olduğunun altını çizen Mollamahmutoğlu, şunları kaydetti:


"Buradaki gözlemlerimiz varsa ilave çalışmalarımız bunları ilgili kuruma aktaracağız ve onların da yapacağı çalışmalar bir karara bağlanacaktır. Şimdilik bir şey söylemek doğru olmaz. Buradaki gözlemlerimizde ilk olarak heyelan olduğunu gördük. Şu anda kulelerde 'yıkılma olacak' falan söylemek doğru değil. Konuyu farklı noktalara çekmek doğru olmaz. Değerlendirme sonucunda, kritik bulduğumuz yerler varsa bütün bunlar da değerlendirmeye eklenecek. Zaten ilgili kurumlar kamuoyuna ve sizlere gerekli bilgiyi verecek. Ben sadece bilimsel olarak bir açıklama yaptım."
AA