30 / 03 / 2023

Esenler Belediyesi Akıllı Ruhsat kayıt zinciri oluşturuyor!

Esenler Belediyesi Akıllı Ruhsat kayıt zinciri oluşturuyor!

Esenler Belediyesi, "e-Arz (Esenler Akıllı Ruhsat Kayıt Zinciri)" projesinden kazandığı ödülle Esenler'de Blockchain projesini hayata geçiriyor.Esenler Belediyesi, "e-Arz (Esenler Akıllı Ruhsat Kayıt Zinciri)" projesinden kazandığı ödülle Esenler'de güvenli, hızlı ve sürdürülebilir bir "Akıllı Ruhsat Kayıt Zinciri" oluşturuyor. Proje ile birlikte Türkiye'de ilk defa Blockchain altyapısı ile ruhsat işlemleri yapılabilecek.

2020 yılının Ocak ayında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Türkiye Belediyeler Birliği tarafından gerçekleştirilen Akıllı Şehirler Fikir ve Proje Uygulama Yarışması'nda, Esenler Belediyesi, "e-Arz (Esenler Akıllı Ruhsat Kayıt Zinciri)" adlı projesi ile Akıllı Şehir Uygulamaları kapsamında 500 bin lira ödüle lâyık görülmüştü.

Ödüllü "e-Arz (Esenler Akıllı Ruhsat Kayıt Zinciri)" projesi, Esenler Belediyesi'nde hayata geçiriliyor. Projenin maliyeti de kazanılan ödülden karşılanacak. Ödülün bir kısmı da Esenler Belediyesi'nin Akıllı Şehir Uygulamalarında kullanılacak.

Ruhsatta güvenli sistem 

Günümüzde “Coin” adlı dijital paraların güvenlik sisteminde de kullanılan Blockchain altyapısı, Esenler Belediyesi’nin hazırladığı proje ile artık belediyenin ruhsat işlemlerinde de kullanılabilecek. “Esenler Akıllı Ruhsat Kayıt Zinciri" ile ruhsat kontrolü çok daha hızlı ve güncel bir şekilde takip edilirken, vatandaş ise hiçbir güvenlik sorunu yaşamadan sistemden ruhsat bilgilerinin tüm detayları, değişimleri ve genel durum bilgileri takip edilecek.

Türkiye'de ilk olacak 

Bu proje sayesinde Blockchain altyapısı sayesinde ruhsat işlemleri gibi kısıtlamaları ve belirli kuralları olan işlemlerde değişiklik yapılması böylece engellenmiş olacak.  Aynı zamanda bilgiler tek bir merkezi sunucuda tutulmadığından dolayı, sunucuların zarar görmesi halinde bile sistem sorunsuz çalışabilecek. İş yeri kimlik bilgisi, bina sicil numarası gibi bilgilerin takibi ve düzenlenmesi dışında ruhsat çıkarma ve ruhsat yenileme işlemleri de güvenli ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilecek olup, internet üzerinden masrafsız bir şekilde yapılabilecek. Projede kullanılacak sistem sayesinde güvenli, hızlı ve sürdürülebilir bir altyapı kurulmuş olacak. Bilgisayar üzerinden ruhsat bilgisine ulaşım ve kripto güvenlikli dijital belgelerle kağıt tüketimini de azaltarak çevreye de önemli katkısı olacak.

Esenler Belediyesi tarafından hazırlanan projenin tüm altyapısı Esenler Belediyesi'nde kullanılmak üzere hazır hale getirildi. 2020 yılı sonunda hayata geçmesi planlanan proje ile Türkiye’de ilk kez Blockchain altyapısı ile ruhsat işlemleri yapılabilecek. 

Esenler Kentsel Dönüşüm Projesinin temeli atıldı!
Geri Dön