13 / 08 / 2022

Eskişehir Stadyumu çürük mü?

Eskişehir Stadyumu çürük mü?

Yeni Eskişehir Stadyumu, 2016'da yoğun kar yağışı nedeniyle hasar alarak kullanıma kapatıldı. CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, “Bu stat 3 yılda bu hale nasıl geldi? TOKİ bu stadı kime yaptırdı?" dedi...TOKİ tarafından 3 sene önce yapılan Yeni Eskişehir Stadyumu, yoğun kar yağışından sonra çatı direkleri, çatısı, halatları ve gerdirme demirlerinden hasar almıştı. Hasardan dolayı geçici süreyle kapatılmıştı.

Valilik ve Gençlik Spor İl Müdürlüğü tarafından kullanıma kapatılan Eskişehirspor'un stadı TBMM gündeminde konuşuldu. CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Yeni Eskişehir Stadyumu'nun çürük olduğunu ve sorumluların bulunmasının gerektiğini belirtti.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) 1. Lig ekiplerinden Eskişehirspor’un maçlarını oynadığı ve 3 sene önce  TOKİ  tarafından yapıldıktan sonra 20 Kasım 2016'da açılışı yapılan Yeni Eskişehir Stadyumu, Valilik tarafından çatısındaki sorunlar nedeniyle kapatılmıştı. 32 bin 507 kişi kapasiteli Yeni Eskişehir Stadyumu’nun çatı direkleri, çatısı, halatları ve gerdirme demirlerinde yoğun kar yağışında hasar aldı.

Sözcü gazetesinden Kemal Atlan'ın haberine göre, konuyu Meclis gündemine taşıyan CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, “Bu stat 3 yılda bu hale nasıl geldi? TOKİ bu stadı kime yaptırdı? Bakanlık bu çürük stadı nasıl kabul etti? Bu ihmalin, aymazlığın sorumlusu kim?” dedi.

Eskişehir Stadyumu çürük mü?

CHP'li Utku Çakırözer kapalı olan stadyumla ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu:

“Anadolu Yıldızımız Eskişehirsporumuzun yüzlerce galibiyet kazandığı Atatürk Stadyumu yıkılarak yerine Yeni Atatürk Stadyumu yapıldı. İktidar yöneticileri övünerek bahsettiler bu stadyumdan. Cumhurbaşkanı Erdoğan Eskişehir mitinglerinde ‘UEFA standartlarında çok modern bir stadyumu Eskişehir'e kazandırıyoruz' denildi. Yöneticiler tarafından ‘TOKİ'ye yaptırdık ve anahtar teslim anlaşma sağlandı. Bize her şeyi hazır şeklinde teslim etmelerinden sonra, bizim kullanım hakkımız ve sorumluluğumuz başlayacak' açıklamaları yapıldı. Ardından bu stadyumda Eskişehirspor’un maçları oynandı. Ama daha 3 yıl geçmeden stadyum ilk yoğun karda yıkıldı. Böyle mi çok modern stadyum oluyor? Ya maç oynandığı sırada bu hasar gerçekleşseydi ne olacaktı?”

“ÇÜRÜK STATI KİM KABUL ETTİ?”

“Yeni Atatürk stadyumu için ne kadar harcandı?” diye soran Çakırözer; “Bu stat 3 yılda bu hale nasıl geldi? TOKİ bu stadı kime yaptırdı? Müteahhit firmanın daha önce spor kompleksi deneyimi var mıydı? Gençlik ve Spor Bakanlığı bu çürük haliyle bu stadı nasıl kabul etti? Kabulde kimlerin imzası var, TOKİ mi Bakanlık mı? Teslim alınırken stadyumun hataları fark edilmedi mi? Teslim raporunun altına kim imza attı? Bu ihmalin, aymazlığın sorumlusu kim?” şeklinde konuştu.

Stadın en az 1.5 sene kullanılamayacağını belirten Utku Çakırözer, “65 yıllık Anadolu'nun yıldızı Eskişehirspor kendi evinde statsız kaldı. 1. Ligde zor durumda olan Eskişehirspor, Eskişehir'de seyircisinin önünde oynayamaz hale geldi. Küme düşerse hesabını kim verecek?” dedi.

“KİM, NASIL KABUL ETTİ? AÇIKLAYIN!”

Utku Çakırözer, hazırladığı soru önergesiyle Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu'na şu soruları yöneltti: 

– TOKİ yeni stadı hangi müteahhit firmaya yaptırmıştır? Bu firmanın daha önce spor kompleksi tecrübesi var mıdır? Stadın toplam proje bedeli kaç TL'dir?

– Stadyumun teslim alınmasında herhangi bir kusura rastlanmamış mıdır? Rastlandıysa stat nasıl kabul edilmiş ve açılmıştır?

– Stadyumun kabulüne TOKİ mi, Gençlik ve Spor Bakanlığı mı onay vermiştir? Stadın 3 yılda çökmesinin ardından kabule imza atan kamu görevlileri hakkında herhangi bir inceleme/soruşturma başlatılmış mıdır?

– Stadyumun teslim alınmasının ardından geçen 3 yıl içinde herhangi bir bakım/onarım işlemi yapılmış mıdır? Bakım/onarım işlemleri kim tarafından yapılmaktadır?

– Çökmenin ardından stadyumun yeniden hizmete açılması için bir planlama yapılmış mıdır? Bakım onarım işlemleri kim tarafından yapılmaktadır? Bakım onarım işlemelerinin süresi için yapılan planlama nedir?

– Gençlik ve Spor Bakanlığı ve TOKİ tarafından başka kentlerde yapılan statlarda da benzer sorunlar var mıdır?

Eskişehir Yeni Stadı yenilenecek!