Eskişehir'de akıllı kentsel dönüşümün 2015 yılı değerlendirildi!

Eskişehir'de akıllı kentsel dönüşümün 2015 yılı değerlendirildi! Eskişehir'de akıllı kentsel dönüşümün 2015 yılı değerlendirildi!

Eskişehir'de geleceğin yaşanabilir kentini kurmak amacıyla Tepebaşı Belediyesi'nde "Akıllı Kentsel Dönüşümün Hızlandırılması için Yenileme Modeli" (REMOURBAN) Projesi, 2015 yılı değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi.Eskişehir'de geleceğin yaşanabilir kentini kurmak amacıyla Tepebaşı Belediyesi'nde "Akıllı Kentsel Dönüşümün Hızlandırılması için Yenileme Modeli" (REMOURBAN) Projesi, 2015 yılı değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi. 


Belediyeden yapılan yazılı açıklamada. Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç ve başkan yardımcılarına, proje ekibi tarafından 2015 yılında gerçekleşen aşamalar anlatılıp, 2016 yılı hedeflerinin değerlendirdiği bildirildi.

 

Öte yandan 2016 yılının ilk çeyreğinde Tepebaşı Belediyesi'nin uluslararası ortaklar toplantısına ev sahipliği yapacağı kaydedildi. 


Haber Kentiçi Toplu Taşıma Gazetesi'nde şöyle yer aldı;


ESKİŞEHİR-Tepebaşı Belediyesinde, Akıllı Kentsel Dönüşümün Hızlandırılması için Yenileme Modeli (REMOURBAN) Projesi 2015 yılı değerlendirme toplantısı gerçekleşti.Tepebaşı Be lediye Başkanı Ahmet Ataç ve başkan yardımcılarına, proje ekibi tarafından 2015 yılında gerçekleşen aşamalar anlatılırken, 2016 yılı hedefleri de toplantıda değerlendirildi. REMOURBAN projesi, Avrupa Birliği'nin 7. Çer çeve Programı'nın bir devamı olarak20Î4-2020 yılları arasında yürürlükte olacak yeni dönem "Araştırma ve İnovasyon Çerçeve Programı" olan "Horizon 2020" dünyanın en büyük sivil araştırma programı olma özelliğine sahip olduğu belirtildi. TepebaşıBelediyesi'ııin bu program dahilinde 7 Mayıs 2014 tarihinde İngiltere'nin Nothingam Kent Konseyi ve İspanya'nın Valladolid Belediyesi ile oıtak başvurusu 20 başvuru arasından kabul edilerek hibe almaya hak kazandı. 


TEMİZ ENERJİ 

Enerji bağımsızlığının sağlanması, ekolojik dengenin korunması ve çevre konusunda bilinç düzeyinin arttırılması için geleceğe ışık tutacak çalışmalar yürüten Tepebaşı Belediyesi, Aşağı Söğütönü bölgesinde 30 dönüm alanı kapsayan, içinde 57 villanın yer aldığı 'Yaşam Köyii'ne ilişkin "Akıllı Kentsel Dönüşümün Hızlandırılması İçin Yenileme Modeli" isimli projeye yönelik çalışmaları ile enerji verimli binalar ve yenilenebilir enerji, temiz ulaşım sistemleri, bilgi ve iletişim teknolojilerinin yardımı ile çağdaş, yenilikçi ve akıllı bir kent oluşturacağı ifade edildi. 

Proje çerçevesinde gerçekleşecek 11 toplantının 3'ü Tepebaşı Belediyesi'nin ev sahipliği ile olacak. 2016 yılının ilk çeyreğinde Tepebaşı uluslararası ortaklar toplantısına ev sahipliği yaparak 2016'da da Akıllı Şehir Uygulaması ve yenilenebilir enerji alanında taçlandıracağı belirtildi. 


Kentiçi Toplu Taşıma Gazetesi