Etiler Polis Meslek Yüksekokulu arazisine rezidans ve otel inşa edilecek!

Etiler Polis Meslek Yüksekokulu arazisine rezidans ve otel inşa edilecek!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki KİPTAŞ, Etiler Polis Okulu arazisine 3 gökdelen yaptırıyor.


 

İstanbul'un en değerli arazileri arasında yer alan Beşiktaş'taki Etiler Polis Meslek Yüksekokulu'nun 31 bin 885 metrekarelik arsasına inşa edilecek proje belli oldu. KİPTAŞ arazide yapılacak inşa için Astaş ile Yapı & Yapı şirketleriyle anlaşmaya vardı. Sözcü gazetesinden İsmail Şahin'in haberine göre, üç gökdelenin yükseleceği projede büyük bir alışveriş merkezi de bulunacak.

Etiler Meslek Yüksekokulu için Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) arasında yapılan protokol sonucu arazi İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne devredilmişti. İBB, Etiler'deki toplam 31 bin 885 metrekare büyüklüğündeki Polis Meslek Yüksekokulu arazisi için 4 Nisan 2018 tarihinde ihale düzenledi. Tahmini bedeli 1 milyar 356 milyon 600 bin TL olarak belirlenen ihaleye KİPTAŞ, Gür Yapı-Cengiz İş Ortaklığı, YDA İnşaat ve Kalyon İnşaat olmak üzere 4 firma katıldı. İBB'nin şirketlerinden KİPTAŞ, idare payı geliri 1 milyar 388 milyon 520 bin TL olmak üzere toplam 2 milyar 666 milyon TL'liki teklif sunarak ihaleyi kazandı.

KİPTAŞ, daha sonradan arazi üzerinde hayata geçirilecek olan projenin yapım işini Vedat Aşçı'nın sahibi olduğu Astaş ile Zafer Yıldırım'ın sahibi olduğu Yapı & Yapı ortaklığına verdi. İhalenin yapım ihalesinin ne zaman ve hangi şartlarda gerçekleştirildiği belirsizliğini korurken, yetkililer süreçle ilgili herhangi bir bilgi vermedi.

Etiler Polis Meslek Yüksekokulu arazisine rezidans ve otel inşa edilecek!

MANDARİN İŞLETECEK

Sözcü gazetesinin ulaştığı detaylara göre,  yükseliği 35 ile 40 kat arasında değişen 3 gökdelenden meydana gelen projenin iki blokunda 251 rezidans yer alacak. Dünyanın en lüks kentlerinde otel ve rezidans işletmeciliği yapan Mandarin Oriental Hotel Group ise bir kuleyi 156 oda, 16 süitten ve üç restoran oluşan bir otel olarak işletecek. 2022'de  tamamlanması beklenen dev projenin altında ise ticari ünitelerin yer alacağı üç katlı bir alışveriş merkezi bulunacak. Etiler projesi, Astaş'ın Bodrum'daki lüks projesiyle ve İstanbul Kuruçeşme'de Boğaz'a nazır yapılan otelinden sonra Mandarin'in Türkiye'deki üçüncü girişimi olacak.

İMAR PLANI DEĞİŞTİ YÜKSEKLİK SERBEST


Etiler Polis Meslek Yüksek Okulu, Beşiktaş Rumelihisarı Mahallesi'nde 13 bin 199 metrekarelik 2011 ada 29 parsel ile 18 bin 686 metrekarelik 271 parsel üzerinde. Toplam 31 bin 885 metrekarelik alana sahip olan arazide yer alan polis okulu, riskli alan ilan edilmesinin ardından 2014'te Bakanlar Kurulu kararıyla kapatıldı. Okulun üzerinde bulunduğu arazi, İçişleri Bakanlığı'yla yapılan protokolle İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne devredildi. Bedeli yaklaşık 430 milyon lira olarak belirlenen arazinin imar planı değiştirilerek ticaret ve hizmet alanı ilan edildi. Verilen 2.5'lik emsal ile arazi üzerinde 100 bin metrekarelik inşaat hakkı da sağlandı. Yapılacak olan inşaatların yüksekliği de serbest bırakıldı. Plan değişikliği ile okul arazisine AVM, rezidans, restoran, mağaza, otel yapımına izin verildi. 

CUMHURBAŞKANI UYARMIŞTI


Son dönemlerde hem seçimler öncesinde hem de şehircilik ile ilgili organizasyonlarda yaptığı konuşmalarda yatay mimari vurgusu yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “İstanbul'a ihanet ettik, hâlâ da ihanet ediyoruz” demişti. İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tespit ve uyarıları:

3 ŞUBAT 2019: Bütün belediye başkan adaylarına şunu söylüyorum. Biz şunu bileceğiz. İnsanoğlu topraktan uzak olmamalı. Toprağa yakın olmalı. Öyle 50 kat, 60 kat, 70 kat bir mimari, aslında bizim medeniyet ruhumuza da uygun bir mimari değildir. Dikey mimari insan ilişkilerini de ortadan kaldırıyor, bu yapılarda oturanlar birbirini tanımıyor.
8 KASIM 2018: Diyoruz ki dikey mimari yok, yatay mimari. AK Parti'nin çevrecilik, şehircilik anlayışı bu, bunu göstermemiz lazım.
7 KASIM 2017: Günümüz şehirleri insana huzur vermiyor. Beton, beton, beton. Orada ruh yok, huzur yok. Bu huzuru yeniden bulmak için biz yöneticiler başta olmak üzere tüm belediyelere çok ciddi işler düşüyor.
21 EKİM 2017: 40 kat, 100 kat binalar yapmak sizi medeni yapmıyor ama biz de bu tuzağın içine düştük. İstanbul gerçekten müstesna bir şehirdir. Ama biz bu şehrin kıymetini bilmedik, biz bu şehre ihanet ettik, hâlâ da ihanet ediyoruz. Ben de bundan sorumluyum.
1 TEMMUZ 2016: İstanbul'a çok yanlışlar yaptık. Onu da söyleyeyim. Ucube inşaatlar yaptık. Bu ucube inşaatlarla maalesef İstanbul'umuzun o güzelliğine bizler yanlışlık yaptık.

 

Etiler polis okulu arazisinde inşaat çalışmaları başladı!

Etiler Polis Meslek Yüksekokulu arazisini KİPTAŞ aldı!