Ev alırken paranızı kaptırmayın!

Ev alırken paranızı kaptırmayın!Tapuda dolandırıcılık ve hırsızlık risklerine karşı alıcı ve satıcıyı güvenli ortamda buluşturan uygulamaların sayısı çoğalıyor. 2015'ten beri kullanılan Taputakas’ın yanı sıra Emlak Katılım da 'Tapu Güvenilir Hesap' uygulamasını hayata geçirdi.


Tapuda dolandırıcılık ve hırsızlık risklerine karşı alıcı ve satıcıyı güvenli ortamda buluşturan uygulamaların sayısı çoğalıyor. 2015'ten beri kullanılan Taputakas’ın yanı sıra Emlak Katılım da 'Tapu Güvenilir Hesap' uygulamasını hayata geçirdi.

DOLANDIRICILARA DİKKAT

Ev, arsa, dükkan alıp-satarken kötü niyetli kişilerle alışveriş halindeyseniz, hem paranızdan hem de mülkünüzden olma riskiniz bulunuyor. Posta'dan Meltem Kara Söyleyenoğlu'nun haberine göre; paranın sahte çıkması, parayı alan satıcının tapu dairesine gelmemesi gibi risklerin yanı sıra tapu dairesinden çıkarken hırsızların da hedefi olabilirsiniz. İşte bu gibi sorunların yaşanmaması için teknolojinin yardımıyla alıcı ve satıcıyı güvenli bir ortamda buluşturan uygulamalar yaratılıyor. 

EŞ ZAMANLI DEVİR 

Bunlardan biri Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ve Takasbank işbirliği ile uygulamaya koyulan Taputakas. Sistem, mülkiyet hakkı ve alım satım bedelinin el değiştirmesi sırasında alıcı ile satıcının karşılaştığı sorunların engellenmesini amaçlıyor. Sistemde gayrimenkul ile satış bedeli olan nakit eş zamanlı olarak el değiştiriyor, nakit taşıma riskinin önüne geçiliyor. Böylece parada sahtecilik ve hırsızlık olaylarına karşı koruma sağlanıyor.

VERGİ DE ÖDENEBİLİYOR 

Emlak Katılım da Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ile protokol imzalayarak tapu alım satımının güvenle yapılması amacıyla ‘Tapu Güvenilir Hesap' uygulamasını hizmete aldı. Uygulama Türkiye'de ve yurt dışında ikamet eden kişilerin alım-satım işlemlerinde güvenli bir şekilde ödemelerini yapmalarına ve vergisel yükümlülüklerini yerine getirmelerine imkan sunuyor.

TAPUTAKAS NASIL ÇALIŞIYOR?

Tapu dairesinden alınan e-ödeme numarası ile web sitesi ya da mobil uygulama üzerinden sisteme giriliyor. 

Satıcı, e-ödeme numarası ve gerekli bilgileri sisteme giriyor. Sistem tarafından oluşturulan yeni kod alıcıya iletiliyor.

Alıcı bu iki kodu sisteme girdikten sonra Takasbank'ın hesabına gayrimenkul bedelini yatırıyor. 

Tapu dairesinden tescil işlemi yapıldıktan sonra gayrimenkul bedeli Takasbank tarafından satıcıya gönderiliyor. 

Satış işlemi iptal edilirse, Takasbank'a gönderilen para iade ediliyor.

GÜVENİLİR HESAP NASIL KULLANILIYOR?

Alıcı ve satıcı taraflar için Emlak Katılım bünyesinde hesaplar açılıyor. 

Taraflar taşınmazın tapu devri için tapu müdürlüklerine başvuruyor. 

Müdürlük, tapu harcı ve döner sermaye ücretinin tahsil edildiğini, bedelin blokeye alındığını kontrol ediyor ve tapu devrini gerçekleştiriyor.

Mülkiyet el değiştirdiğinde sistem üzerinden sağlanan veri akışıyla banka nezdinde satış bedeli alıcının hesabından satıcının hesabına aktarılıyor. 

Transferin tamamlanmasının ardından taraflara kısa mesaj ile bilgilendirme yapılıyor.

Ev alacaklar dikkat! 'Ev alıyorum' derken dolandırılmayın!