Emlak dolandırıcıları sahte vekaletle ev satıyor!

Emlak dolandırıcıları sahte vekaletle ev satıyor! Emlak dolandırıcıları sahte vekaletle ev satıyor!

Eski tapudaki sahte satışlar, ev hayali kuran vatandaşların kabusu haline geldi. Uzun süredir tapu dairesinde işlem görmemiş taşınmazları satın alırken çok dikkatli olmak gerekiyor. "Ev sahibi yurt dışında, vekaleti bende" diyen emlak dolandırıcılarına paranızı kaptırmayın.

Hafta sonu gezilecek 10 proje 3 site!

Güneş Gazetesi'nden Yunus Çağlar'ın haberine göre; Türkiye’de 2017 yılı Ocak - Ekim döneminde 2.096.616 satış, 9.123 bağış, 21.811 taksim, 323.796 intikal, 315.360 şahsi ipotek işlemi gerçekleştirildi. Bazı tapu müdürlüklerinde iş hacmi sayısı ise yıllık 80 binleri geçiyor. Bu noktada sahte kimlik, vekalet ve veraset ilamlarıyla işlemlerle de karşılaşılıyor. Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı "Çok uzun süredir tapu dairesinde işlem görmemiş taşınmazları satın alırken çok dikkatli olmak gerekiyor. Mal sahibinin yurtdışında ve şehir dışında olduğu, miras olarak ilgisiz kalan taşınmazlar dolandırıcılar tarafından ucuz  fiyat ve sahte evraklar ile satışa çıkınlıyor. Uygun  fiyatla alım yaptığım düşünen alıcılar ise mağduriyet yaşıyor. Taşınmaz için açılan tapu iptal davalarıyla (aşınmazları kaybettikleri gibi bir de paralarını kaybediyorlar" dedi.


KONTROLLE RİSKLERİ AZALTIN


Profesyonel emlak danışmanlarının görevinin alıcı ve satıcılar için riskleri azaltmak olduğunu belirten Özelmacıklı, "Bizler güvenilir ve sağlıklı bir alışverişe aracılık etme yükümlülüğünü taşıyoruz. Bu nedenle, öncelikle 1980 ve öncesi gibi uzun süredir işlem görmemiş portföylerde mutlaka yer araştırması yapıyoruz. O bölgedeki komşularından, tanıdıklardan bilgi alıyoruz. Çok yeni verilmiş nüfus cüzdanları, kimliklerdeki sahteliği ayıran unsurlar bizler için önemli. Satıcının gerçek mal sahibi olup olmadığını 'ne zaman almıştınız, neden elden çıkartıyorsunuz' gibi sorular ile anlamaya çalışıyoruz" dedi


GERÇEK DEĞER ÖNEMLİ


Özellikle, eski tapularda, vekaleti işlemlerde, miraslı ve hisseli taşınmazlarda tapu İşlemleri sırasında gerçek de griden göstermenin çok önemli olduğunu belirten Altın Emlak Genel Müdürü "Taşınmaz satışında gösterilen değer, belediye rayiç değerinden az olamaz. Lâkin alım ve satımda gerçek değerin gösterilmesi zorunludur. Bu tür eski tapularda, hisseli taşınmazların satışlarında gerçek değer gösterilmediği zaman oluşacak mağduriyet maddi olarak da ciddi kayıplar yaşatır Devletin ve tarafların sorumluluğu da gösterilen değer üzerinden olacaktır” dedi.

MÜLKÜNÜZÜ TAKİP EDİN


SAHTE satışların uzun zamandır tapu kütüğünde işlem görmeyen, mal sahiplerinin yurtdışında ya da şehir dışında olduğu, mirasçılara kalmış ve takip edilmeyen taşınmazlarda yaşandığını belirten Özelmacıklı "Sahip olduğunuz taşınmaz için belediyede adres düzeltmesi, tapu dairesinde taşınmazınızı kilitlemek, TC bilgilerinizi güncellemek, cep telefonu numaranızı e-devlet sistemine kaydetmek gibi güncellemeler yapılmalıdır.” dedi.