Ev almak için en uygun dönem!

Ev almak için en uygun dönem! Ev almak için en uygun dönem!

Konut sektörü temsilcileri yeni konutlarda yüksek maliyetlerin fiyata yansımadığını kaydediyor. Sektörde müteahhitlerin fiyatı bir önceki seneye göre tek arttırdığı konut tipi 1+1’ler oldu.


Son dönemlerde birçok müteahhit bu dönemin ev almak için uygun olduğunu dile getiriyor. Dolar kurundan kaynaklanan maliyet artışlarının henüz fiyata yansımadığını kaydeden konut geliştiricileri ev alan kişilerin karlı çıkacağını da aktarıyor. 

Yeni Şafak Gazetesi'nden Mine Açar'ın haberine göre; Reıdın ve GYODER tarafından yayımlanan Yeni Konut Fiyat Endeksi karşılaştı. Şubat 2017-2018 ve Şubat 2018-2019 rakamlarını ele aldık. Endeksi baz alınarak yapılan hesaplamada artışın bir önceki seneye göre sınırlı kaldığı tespit ediliyor. Şubat 2017-2018 döneminde yeni konut fiyat endeksindeki artış yüzde 3,52 odu. Rakam şubat 2018-2019 döneminde ise yüzde 2,62’lik artışa denk geliyor. Bu da artışın bir önceki senenin altında kaldı.

1+1’LERDE TALEP FİYATA YANSIDI

Konut satışlarının nispeten azaldığı sektörde müteahhitlerin fiyatı bir önceki yıla göre tek arttırdığı konut tipi 1+1 evler oldu. Bu konut tipinde 2017 şubatında yeni konut fiyat endeksi 175,5 iken rakam şubat 2018 yılında yüzde 1,71’lik artışla 178,5’e yükseldi. Bu yılın şubat ayında ise endeksin geldiği seviye 182,3, fiyat artışı da 2018’e göre yüzde 2,13 olarak hesaplandı. Uzmanlar bu tip konutların daha kolay satın alınabilmesinin fiyat artışında etkili olduğunu kaydetti.

4+1 TİPİ EVDE FIRSAT SİNYALİ

Endeks verileri 4+1 tipi evlerde artış bir önceki yılın gerisinde kaldıor. 2018 yılının Şubat ayında bu tip dairelerde yeni konut fiyat endeksi 156,7, artış oranı yüzde 4,40 olarak hesaplanıyor. Aralık 2018’de endeksin 160,3’e çıktığı görülüyor. Ardından ise ufak çaplı geri çekilme meydana geliyor ve Şubat 2019’da endeks 159,5’e düşüş gösteriyor. Şubat ayı verileri baz alındığında yıllık bazda artış ise yüzde 1,79 olarak belirlendi. Endeksteki değişimler hakkında açıklamalarda bulunan uzmanlar bu tip dairelerde fiyat avantajı oluşabileceğini kaydetti. Konut almak isteyenlere uzmanların önerisi de büyük metrekareli evleri değerlendirmeye almaları yönünde oldu.

2+1 TİPİ EVE İLGİ ARTTI

Yeni konut fiyat endeksine göre 3+1 tipi evlerde artış 2018 yılında yüzde 4,27 iken rakam bu yıl yüzde 2,52 olarak 2+1 tipi evlerde de fiyat değişimi 2018’de yüzde 3,45 iken 2019’da yüzde 2,52 oldu. Emlak brokerleri son dönemde yeni konut satışlarında talebin 2+1 tipi evlere kaydığını dile getirdi. 2+1 tipi evlere ilginin artmasıyla yeni konut fiyat endeksnde veriler yukarı ivmeye çıktı. 

Müteahhit satışın artmasını bekliyor

Yabancıların Türkiye’ye güvendiğini ve pazarı çok yakından takip ettiklerini söyleyen Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, yerli yatırımcıların da alımı artırdığını ifade etti. Özyurt, “Konut ihtiyacı olan vatandaşlar yavaş yavaş alımı artırmaya başladı. Satış ofislerine gelen ziyaretçilerden önümüzdeki süreçte yerli yatırımcıların da alım yapacağını öngörüyoruz. Bunun yanı sıra Türkiye’deki ailelerini ziyarete gelecek gurbetçilerin de dövizde tuttukları birikimlerini Türkiye’den konut alarak değerlendireceklerini tahmin ediyoruz” açıklamasında bulundu.

Faiz düşerse alımı tetikler

Tüm olumsuz şartlara rağmen gayrimenkul sektörü rakamlarının pozitife doğru gittiğini kaydeden İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık, şu açıklamalarda bulundu: “Türkiye genelinde ipotekli konut satışları şubatta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 68,2 oranında azalış gösterirken, bu oran Ocak 2019’da yüzde 77,2 olmuştu. Tüm olumsuz şartlara rağmen gayrimenkul sektörü rakamlarının pozitife doğru gittiğini söyleyebiliriz. Önümüzdeki dönemde özellikle faizlerdeki düşüşün de devam etmesiyle beraber daha güzel veriler alacağımızı düşünüyoruz.”