Alacağınız evin fiyatı yüzde 32'den az artmışsa kardasınız!

Alacağınız evin fiyatı yüzde 32'den az artmışsa kardasınız!

Konut kredi faiz oranlarındaki indirimden sonra konuta talep arttı. Konuta olan talebin artmasıyla, konut fiyatlarında da yüzde 10 zam yapıldığı belirtiliyor. Peki faiz indirimi ve konut fiyatının artışı dengeli mi? Yapılan faiz indirimi ve konut fiyatındaki artışta vatandaş ne kadar kazançlı?


Kamu bankalarının kredi faiz oranını Merkez Bankası faiz oranını bile altına düşürmesinden sonra gözler satın alınacak konutlara çevrildi. 

Habertürk'ten Rahim Ak'ın haberine göre; faiz düşüşünden sonra konuta talep geleceğini göz önüne alınarak fiyatlara yüzde 10 zam yapıldığı belirtiliyor. 600 bin TL'lik ev için 500 bin TL'lik konut kredisi aldığınızda geçen hafta 538 bin olan faiz maliyeti 343 bine düştü. Yani 15 yılda tam 195 bin daha az faiz ödenecek. Satın alınacak eve yüzde 32'sinden fazla zam yapılmışsa zarara girmiş olunur. Eğer fiyat artışı yüzde 32'nin altında yapıldıysa karlı çıkılır.  

Kamu bankalarının tarihinde ilk kez yüzde 8,25 olan Merkez Bankası politika faizinin bile altında aylık yüzde 0,64 yıllık yüzde 7,95 faizle verdiği konut kredisinin yankıları devam ediyor. Şimdiye kadar 15 bin başvurunun yapıldığı süper faizli konut kredisinden sonra konut sahiplerinin de fiyatlara zam yaptıkları ileri sürülüyor. Fakat yapılan hesaplamalara göre yeni faiz oranları öyle cazip ki 1 hafta öncesine göre eğer konuta yüzde 32 zam gelmemişse, konut alındığı zaman yine kara geçilmiş olunur. Kaldı ki emlakçılar evlere yapılan ortalama zammın faiz indiriminin açıklanmasından sonra yüzde 10 olduğunu belirtiyor. Böylece yapılan faiz indirimin yüzde 10'u konut sahibine yüzde 22 yine satın alanın cebine kalacak. Tabii ki gönül isterdi ki hiç zam yapılmasın ve azalan tüm faiz maliyeti cebimize kalsın. Yeni durumun hesabını yapmadan önce şunları hatırlatmak yararlı olur;

-Kamu bankaları vatandaşa sıfır veya ikinci el konut satın alımlarının finansmanına yönelik olarak Avantajlı Konut Kredisi ürünü sağlıyor. 

-Sıfır veya ikinci el konutlar için, azami 500 bin liraya kadar (500 bin lira dahil) azami 12 ay ödemesiz dönemli azami 180 ay vade ile konut finansmanı fırsatı mevcut. İstanbul,  Ankara  ve İzmir’de azami kredi tutarı sınırı ise 750 bin lira.

YÜZDE 32'LİK KRİTİK EŞİK

Şimdi gelelim hesaba. Büyük şehirlerde iyi bir evin fiyatı artık 500-600 bin TL. Bu örnekten yola çıkarak 600 bin TL'lik bir ev alacaksanız ve bunun için de 500 bin TL kredi çekeceksiniz önceki hafta bu kredinin size maliyeti 0,94'lük faiz oranı ile 538 bin 817 TL oluyordu. Aylık taksit ödemesi ise 5 bin 771 TL olacaktı. Oysa aynı evi aynı şartlarla şimdi aldığınızda faiz maliyeti tam 195 bin 243 TL düşerek 343 bin 644 lira olacak. Aylık taksit ödemeleri ise 4 bin 686 TL'ye düşecek. 

Şimdi faiz indiriminden sonra evlerin fiyatlarına zam yapılması meselesine gelelim. Bu 195 bin TL'lik faiz fırsatının korunamıyor olması için 600 bin TL'lik evin yüzde 32'lik fiyat artışı ile 795 bin TL'nin üstüne çıkması gerekli. 

FİYATLAR YILLARDIR ENFLASYONUN ALTINDA SEYREDİYOR

Her zaman akılda tutulması gerekilen unsur ise, konut almak için de temelde iki önemli nokta bulunuyor. Bunlardan ilki tabii ki konut fiyatları. İkincisi faiz gibi alternatif getiriler. Son olarak konut kredi faiz oranları. Merkez Bankası'nın açıkladığı son rakamlara göre son 1 yılda tüm Türkiye'de konut fiyat artışı yüzde 15.1 oranında kaydedildi. Enflasyon aynı dönemde yüzde 11.39 oldu. İstanbul'da ise geçen yıl boyunca konut fiyatları ancak yüzde 11,71 yani enflasyona yakın artabildi. 

Son 5 yıla bakıldığında da Türkiye çapında konut fiyatlarının yüzde 67 arttığı gözleniyor. 5 yılda İstanbul'da ise fiyat artışı yüzde 46 oldu. Aynı dönemde enflasyon yüzde 75 yükseldi. Konut fiyatının enflasyonun 8 puan altında kalması tabii ki talep düşüklüğü sebebiyle meydana geldi. Öyle ki özellikle İstanbul'da konut balonundan bahsedilmeye başlandı. İstanbul şehir merkezi değil fakat biraz daha şehir dışı bölgelerde satılmayan evler veya yarım kalmış inşaatlar dikkatleri çekti. 

ALTERNATİF OLARAK MEVDUAT FAİZİ ÇOK DÜŞÜK

Konut alanların göz önüne almak zorunda oldukları alternatif getiri yani mevduat faizlerinde ise şu anda vergi de düştükten sonra yüzde 6.50 düzeyinde yani net olarak negatif getiri bulunuyor. Faizler böyle düşünce elinde bir miktar parası olanlar bu parayı mevduatta tutmak yerine elindekini ev almak için peşinat yapıp geri kalan tutar için kredi kullanmaya başlıyor. Öyle görünüyor ki ev fiyatlarının çok yükselmediği yerlerde bu doğru bir hareket. 

EVİ 1 HAFTA ÖNCE ALSAYDINIZ FAİZ MALİYETİ 538 BİNDİ

Kredi tutarı 500 bin lira

Faiz oranı (yüzde) 0,94

Toplam Faiz 538.817 lira

Aylık Taksit 5.771 lira

Toplam ödeme 1.038.817 lira

ŞİMDİ KREDİ ALANLAR 195 BİN LİRA DAHA AZ FAİZ ÖDEYECEK

Kredi tutarı 500 bin lira

Faiz oranı (yüzde) 0,64

Toplam Faiz 343.544 lira

Aylık Taksit 4.686 lira

Toplam ödeme 843.544 lira

0.64 faiz oranlı konut kredisine nasıl başvurulur?

Konut fiyatları bir haftada yüzde 10 arttı!