Konut fiyatları bir haftada yüzde 10 arttı!

Konut fiyatları bir haftada yüzde 10 arttı!

İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Nizamettin Aşa, konut kampanyalarının açıklanmasıyla birlikte ikinci el konut fiyatlarının son bir haftada yüzde 10 arttığını belirtti...


Kamu ve katılım bankalarının düşük faizli konut kredisi kampanyaları başlatmasıyla beraber, ev fiyatlarında artış yaşandığı belirtiliyor. 

İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Nizamettin Aşa ve Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı, konut kredisindeki kampanyalarla ilgili Bloomberg HT'ye konuştu.

İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Nizamettin Aşa, konut kampanyalarının açıklanmasından sonra ikinci el konut fiyatlarında son bir haftada yüzde 10'luk fiyat artışı yaşandığına dikkat çekti. 

Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı da markalı konut firmalarının bu tarz fiyat artışları yapmadığını ifade etti, kampanyaların etkisiyle sektörün toparlanacağını belirtti. 

Konut fiyatları bir haftada yüzde 10 arttı!

İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Nizamettin Aşa, 3 kamu bankasının konut kredi faiz oranlarında indirim yapmasıyla yoğun bir talep oluşmaya başladığına vurgu yaptı.

Aşa, kampanyanın bir yıl ödemesiz olması ve 180 ay vade imkanı sunulmasının konut alıcısı için oldukça cazip bir fırsat olduğunu dile getirdi. Fakat bu durumun bir takım fırsatçıları da ortaya çıkardığıa dikkat çeken Aşa, bu fırsatçıların anında piyasayı yükselttiğini söyledi. Hükümetin buna karşı da önlem aldığını belirten Aşa, "27 Mayıs'tan önceki fiyatlar geçerli olacak. Onun dışında fiyat artışı yapan projelere banka kredi vermeyecek.Tabii ikinci el konutta bunu tespit etmek kolay değil. Ancak çok bilinçli bir alıcı piyasaya çıkmaya başladı. İyice araştırmadan almıyorlar, yani birkaç tanesi artış yapsa bile devamı olmayacak. Birçok alıcı fahiş fiyattan almayacak" şeklinde konuştu.

Konut fiyatları bir haftada yüzde 10 arttı!

"FİYAT ARTIŞI ÖNGÖRÜLMÜYOR"

Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı düşük faiz oranları kredi kampanyalarının etkisiyle sektörün toparlanacağını kaydetti.

Kabadayı konuya ilişkin, "Kamu bankaları tarihin en düşük seviyeleri diyeceğimiz bir kampanya yaptı, özel bankaların da bunu takip etmesini umut ediyoruz. Markalı konut üreticilerinde fiyatlar internet sitelerinde, satış ofislerinde çok şeffaf biçimde yayınlanıyor, bu dönemde zam da öngörülmüyor" şeklinde konuştu. Kampanyaya ciddi bir ilgi olduğuna dikkat çeken Kabadayı bu kampanya dolayısıyla yaz aylarında sektörün hareketli geçeceğini aktardı. 

Kabadayı pandemi sonrası yeni normalleşme süreciyle beraber konuta ilginin artacağını belirtti ve bu kampanyaların ciddi bir fırsat olduğunu, sektörün yılın 3. çeyreğinde ciddi bir şekilde toparlanacağına vurgu yaptı. 

Konut fiyatlarında faiz indirimi fırsatçılığı!

Konut kredisi faizlerindeki indirim ev fiyatlarını artırdı mı?