Evora'nın yüzde 80'ini mutfaksız ev isteyen kadınlar satın aldı!

Evora'nın yüzde 80'ini mutfaksız ev isteyen kadınlar satın aldı! Evora'nın yüzde 80'ini mutfaksız ev isteyen kadınlar satın aldı!

Teknik Yapı'nın Tuzla'da yaptığı Evora İstanbul projesindeki dairelerin yüzde 80'ini kadın müşteriler aldı. Teknik Yapı Başkanı Nazmi Durbakayım “Mutfaksız evler, kadınları cezbetti” dediTeknik Yapı’nın Tula’da yaptığı Evora İstanbul ve Evora İstanbul Marmara etaplarının satışa çıkmasından sonra 957 adet daire satıldı. Satılan dairelere gelen talebin yüzde 80’ini bayan müşteriler tarafından gerçekleştirildi. Evora İstanbul projesi ile birlikte sunulan güvenli yaşam alanları, sosyal imkanlar ve kullanım zenginliğinin en çok bayanlar tarafından beğenildiğini belirten Teknik Yapı Holding Başkanı Nazmi Durbakayım,  Evora İstanbul projesi ile “Yuvayı dişi kuş yapar sözü değişti” dedi. Bayanların, çalışma hayatının ayrılmaz bir parçası olduğunu belirten Nazmi Durbakayım “İnşaat gibi erkeklerin yoğun olduğu bir sektörde bile bayan elaman sayısı son yıllarda büyük bir artış yaşadı. Atalarımızın ‘Yuvayı dişi kuş yapar’ sözü artık değişti. Bayanlarımız hem yuvayı inşa ediyor, hem satın alıyor hem de kuruyor” şeklinde konuştu.

Kadınlar ev işi istemiyor

Böyle bir değişim sürecinin sonucu olarak Türk hanımlarının isteklerinde de farklılaşma yaşandığına dikkat çeken Durbakayım “Yoğun iş temposuna giren bayanlarımız ev işlerini yapacak zaman bulamıyor. Kendine zaman ayırmak istiyor. Evora İstanbul’da bu imkanları sağlayan proje ve daire tipini yarattık. Mesela mutfaksız ev fikrimize en çok sıcak bayanlar oldu. Yaklaşık 45 kişi mutfaksız daire tipi satın aldı” dedi. “Bireysel ve çekirdek aile tiplerinin yaygınlaşması, teknolojinin sağladığı imkanlar ve bireysel ticaret anlayışının ağırlık kazanması sonucu küçük dairelere talepte patlama yaşandı” diyen Durbakayım, bu gelişmenin homeoffice konseptinde planlanan Evora İstanbul’daki talep patlamasında etkili olduğunu söyledi. İlk 1+1 tipi dairelerin Teknik Yapı tarafından satışa sunulduğunu hatırlatan Durbakayım “2005’te 1+1 tipi daire oranı düşüktü. Şimdi yüzde 70-80’e yükseldi. Evora İstanbul projesinde ise en çok talep gören dairelerimiz yine stüdyo ve 1+1 tipi dairelerden oluştu” şeklinde konuştu.

BİR AYDA 102 ADET SATILDI

Evora İstanbul’da talep patlaması 

İLK etabı4 ay önce satışa çıkan Evora İstanbul Marmara satış rekorları kırdı. Bin 509 konutluk ilk etabın yüzde 68’ini satan Teknik Yapı, artan talep üzerine 2012 sonrasında satış kararı aldığı 2. etabı öne çekmişti. 23 Aralık 2011’de ikinci etabının satışı başlayan Teknik Yapı, 864 konutluk ikinci etapta 420 konutu satışa çıkardı. Şirket, 1 ayda 102 adet konut sattı. Teknik Yapı Başkanı Nazmi Durbakayım “Projeyi 100 bin kişi ziyaret etti” dedi.

İbrahim Acar/Star